Yatırım yapmaya başla!

Ağustos’ta Yabancılara Satılan Konut Sayısı Tarihi Zirveyi Gördü!

Ağustos ayında yabancılara yapılan konut satışları %11 ile zirveyi gördü. Bu gelişmede döviz kurlarındaki dalgalanmanın etkisi olduğu bildirildi.
Ağustos’ta Yabancılara Satılan Konut Sayısı Tarihi Zirveyi Gördü!

Türk lirasının dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelere gerilemesi, özellikle ülkemizi tatil için tercih eden turistler ve gurbetçiler için bir avantaj teşkil etti. Kur artışından faydalanan bir başka kesim ise Türkiye’de konut alan yabancı yatırımcılar oldu.

REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, Ağustos ayında yabancılara satılan konut sayısı rekor kırdı. Yapılan araştırmaya göre yabancı yatırımcıların %42’lik kısmının 2+1 konutları tercih ettiği ortaya çıkarken, yabancılara yapılan konut satışı; Nisan’da %8, Mayıs’ta %7, Haziran’da %10 ve Temmuz’da %9 oranında gerçekleşti.

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, konut fiyatları son bir ayda %0,17’lik bir artış kaydetti.

Konut satış fiyatları son üç ayda %1,44, son altı ayda %3,48, son bir yılda %9, son üç yılda %34,47 ve son beş yılda %84,82 oranında artarken; konut kira değerleri son bir ayda %1,18 artış kaydetti. Endekste yer alan bilgilere göre Ağustos ayında, bir önceki aya kıyasla İstanbul Asya Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde %0,58, Avrupa Yakası’nda yer alan projelerinde %0,33 artış oldu.

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, markalı konut projelerinde satışların %11’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığını, bu durumda kurdaki dalgalanmanın etkisi olduğunu, geliri döviz cinsinden olan yabancılar ve yurt dışında yaşayan gurbetçiler için bir avantaj olduğunu belirtti.

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand, sektördeki yavaşlamaya rağmen fiyatlardaki düşüşün önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Fiyatların düşmesiyle cazibenin arttığını ifade eden Bertrand, kur şoku ve konut kredi faiz oranlarının son yılların zirve değerine ulaştığını bildirdi. Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen konutların %42’sinin bitmiş konut stoklarından, %58’inin bitmemiş konut stoklarından oluştuğu bildirildi. Bitmemiş konutların satış oranında 4 puanlık bir düşüş gözlenirken, bitmiş konutların satış oranında 4 puanlık bir artış meydana geldi.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik kapsamında, Türkiye vatandaşlığına geçişte bir takım düzenlemeler yapıldı. Yabancıların vatandaşlık kazanması için gerekli olan konut bedelinin 250 bin liraya indirilmesi, gayrimenkul sektöründe olumlu karşılanırken, alınan kararla satışların bu yıl rekor kırma ihtimali doğdu. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarını değerlendiren uzmanlar da, bu kararın yabancılara yapılan konut satışlarını hızlandırmasını beklediklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum