Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancılar Borsada Varını Yoğunu Sattı: 178,4 Milyon Dolar

TCMB haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre yabancılar 28 Nisan haftasında 178,4 milyon TL’lik hisse satışı yaptı. İşte detaylar;
Yabancılar Borsada Varını Yoğunu Sattı: 178,4 Milyon Dolar
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), haftalık menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Veriler yurt dışında yerleşik kişilerin portföyündeki net değişimleri, alışları ve satışları kapsıyor. Rakamlar yabancıların seçim süreci yaklaştıkça risk almak istemediğini gösterdi.

20 Nisan haftasında 37,1 milyon dolar alım yapan yabancı yatırımcılar, 28 Nisan haftasında seçim baskısıyla 178,4 milyon dolar hisse senedi satışı gerçekleştirdi.

Yabancılar Borsada Varını Yoğunu Sattı: 178,4 Milyon TLKaynak: TCMB

2 hafta üst üste alım yapan yabancı yatırımcılar, pozisyonlarını değiştirerek satışa geçti. Analistler bunun en büyük nedeninin seçim belirsizliği olduğunu belirtiyor. Hem yurt içinde hem de yurt dışındaki yatırımcılar seçimden çıkacak sonuçlara ve sonrasında belirlenecek ekonomi, maliye politikalarına odaklandı.

Yabancıların 20 Nisan ile biten haftada devlet içi borçlanma senedi (DİBS) satışları 24 milyon dolar olurken 28 Nisan haftasında 11 milyon dolarlık alım yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışında yerleşik kişilerin 28 Nisan’daki hisse senedi stoku 23 milyar 746,9 milyon dolara, DİBS stoku ise 1 milyar 110 milyon TL’den 1 milyar 97 milyon dolara geriledi. Yabancılar söz konusu haftada 1,5 milyon dolarlık şirket borçlanma senedi aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.