Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancılar Borsada 574 Milyon Dolarlık Satış Yaptı!

KAP üzerinden açıklama yapan Borsa İstanbul, Mayıs ayında yabancıların 573 milyon dolarlık hisse satışı yaptığını duyurdu. İşte detaylar;
Yabancılar Borsada 574 Milyon Dolarlık Satış Yaptı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yabancı banka/aracı kurum veya şahıs nam veya şahıs hesabında gerçekleştirilen işlemleri paylaştı. Mayıs ayında seçim ve ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlikler yabancıların satıcılı hareket etmesine neden oldu.

Yabancılar Mayıs’ta 23 milyar 701 milyon 638 bin 223 dolar tutarında hisse alımı yaparken 24 milyar 275 milyon 494 bin 421 dolar tutarında satış yaptı. Verilere göre yabancıların net satım işlemleri 573 milyon 856 bin 198 dolar seviyesinde oldu.

Geçtiğimiz ay yabancı yatırımcıların ve kurumların Borsa İstanbul’daki toplam işlem hacmi 36 milyar 263 milyon 449 bin 253 dolar düzeyinde gerçekleşti.

Haziran ayına gelindiğinde Borsa İstanbul’da önceki aylara göre daha pozitif bir tablo kendini gösteriyor. Uzmanlar ekonomi yönetimine gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan’ın etkisiyle yabancıların Borsa İstanbul’a daha sıcak baktığını söylüyor.

BIST 100 endeksi 12 Haziran’da 5725 puana ulaşarak yeni rekorunu kırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politika faizini yüzde 20-25 düzeyine çıkarılmasına onay vereceğinin düşünülmesi yatırımcıların risk iştahını artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu