Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcının 10 Hissesinden 6’sı Halka Arz

Yabancı yatırımcının alım satım yaptığı hisseleri incelediğimiz zaman, günlük bazda 10 hisseden 6'sının bu yıl halka arz olan şirketler olduğu görülüyor.
Yabancı Yatırımcının 10 Hissesinden 6’sı Halka Arz
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcının yaptığı alım satımların önemi herkesçe biliniyor. Adeta borsadaki seyrin belirlenmesinde en önemli kriter olan yabancı alım satımları bu nedenle günlük bazda takip ediliyor. Bu kapsamda en son yapılan alım satımlara baktığımız zaman, portföylerindeki 10 hisseden 6 tanesinin 2023’te halka arz olan şirketlerden oluştuğu dikkat çekiyor.

2023 yılını borsada halka arzlarla birlikte anacağımız kesinleşti. Hemen hepsi 10’ar günlük tavan serisiyle işlem görerek milyonlarca yeni yatırımcıyı borsaya çekti. Buna karşın son günlerde halka arz trendi bozuldu ve tavan serisi dönemi geride kaldı. Öyle ki son halka arz olan şirketler, borsaya girdikleri fiyatın altına sadece birkaç günde geriledi. Buna karşın yabancı alımlarının halka arzlarda yoğunlaştığı görülüyor.

İş Yatırım’ın günlük yabancı oranları tablosuna baktığımız zaman; 3,17 baz puan ile VRGYO‘nun ilk sırada olduğu görülüyor.
Günlük Yabancı Yatırımcı Oranları - 20.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Vera Konsept GYO 27 Ekim tarihinde 15,78 liradan borsada işlem görmeye başladı. Hisseler tavan serisi ile 25,36 liraya yükseldikten sonra 20 liranın altına indi. Daha sonra 16 Kasım’da 27,94 lira ile rekor kırdı ve dalgalı bir seyir izlemeye başladı.

Yabancı yatırımcının günlük bazda en büyük ikinci alımı ise 2,33 baz puan ile Kayseri Şeker hisselerinde bulunuyor. KAYSE kodlu hisseler 16,27 liradan 18 Mayıs’ta işlem görmeye başladı. Nispeten aralıksız bir şekilde yükselerek 56 liraya kadar tırmandı ve zirveyi buraya taşıdı. Ardından 35 liranın altına inen hisseler, 40 lira sınırında hareket etmeye başladı.

Yabancı yatırımcının diğer halka arz alımları ise şu şekilde; 1 baz puan ile Tarkim Tarım (TARKM), 0,98 baz puan ile Kaleseramik (KLSER), 0,95 baz puan ile Mia Teknoloji (MIATK) ve 0,82 baz puan ile Europower Enerji (EUPWR).

GCM Yatırım Banner

Dün Bank of America’nın da Mia Teknoloji hisselerinde 30 milyondan fazla alım yapmıştı. Günlük yabancı oranının borsada 0,86 artışla 36,61 seviyesinde olduğu görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.