Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Yatırımcılar 2016 Ağustos’ta Borsa İstanbul’a Yöneldiler

Yatırımcılar Ağustos ayında Borsa İstanbul’u tercih ederek ciddi miktarda alım gerçekleştirdiler.
Yabancı Yatırımcılar 2016 Ağustos’ta Borsa İstanbul’a Yöneldiler
Son Güncelleme: 
Yorum

Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı, Borsa İstanbul için oldukça başarılı geçmişti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif yönlü değerlendirmelerine rağmen Borsa İstanbul, Rusya ile yeniden ilişkilerin kurulmasından ve enflasyon verilerinden destek bulmuştu. Borsa İstanbul’un Ağustos ayındaki seyrini tüm detaylarıyla bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Yabancı yatırımcılardan 12 milyon dolarlık net alım!

Hepimizin yakından takip ettiği üzere Borsa İstanbul pay piyasalarında, net satış trendi görülüyordu. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına bakıldığında toplamda 1,4 milyar dolarlık net satış yapan yatırımcılar, Ağustos ayında alıma geçtiler. Böylelikle üç ay süren net satış trendi sonlandı ve yabancı yatırımcılar tam 12 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi.

Yılın başından bu yana hangi düzeyde alım gerçekleşti?

Yabancı yatırımcıların Ağustos ayında yeniden alıma geçmelerinin ardından, yılın başından bu yana Borsa İstanbul’dan hangi düzeyde alımın gerçekleştiği de belli oldu. 2016 yılının başından bu yana Ağustos ayıyla birlikte yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’dan net 378 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiler.

Yabancı yatırımcılar en çok hangi hisseyi aldılar?

Ağustos ayında yabancı yatırımcıların yaptığı işlemlere bakıldığı zaman en çok banka hisselerinin alındığı görülüyor. Banka hisseleri içerisinde ise en çok net alım 93,9 milyon dolar ile Garanti Bankası hisselerinde görüldü. Yabancı yatırımcıların ikinci tercihleri ise 65,2 milyon dolar ile Halkbank hisseleri olurken, üçüncü sırada 52,2 milyon dolar ile İş Bankası hisseleri yer aldı.

En çok satılan hisseler hangileri?

Yabancı yatırımcıların Ağustos ayında en çok sattıkları hisse 89,1 milyon dolar ile TÜPRAŞ oldu. İkinci sırada ise 44,6 milyon dolar ile Türk Hava Yolları hisseleri oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu