Yatırım yapmaya başla!

Yabancı Yatırımcıların Türkiye’de Ev Başına Ödediği Miktar Ortalama 135 Bin Dolar

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Türkiye’deki yabancı yatırımcıların 2019 yılının ilk çeyreğinde ülkemizden 9618 konut aldığını açıkladı.
Yabancı Yatırımcıların Türkiye’de Ev Başına Ödediği Miktar Ortalama 135 Bin Dolar

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal’dan yabancı yatırımcıların Türkiye’den satın aldıkları konutlara dair bir açıklama geldi. Bununla ilgili “Yabancılar ev başına ortalama 135 bin dolar ödeme yaptı. İlk çeyrekte yabancıya konut satışından elde edilen gelir 1,3 milyar dolar oldu.” dedi.

Akbal’ın AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yabancıya sattığı konut sayısının 9618 olduğu öğrenildi. Ayrıca Akbal, yükselen kurlarla birlikte yabancıların ev başına 135 bin dolar ödediğini aktardı.

2019’un ilk çeyreğinde konut satışından 1,3 milyar dolar gelir elde edildiğine değinen Faruk Akbal, bu gelirin yabancıların yaptığı mobilya, beyaz eşya, perde ve halı gibi ev eşyalarında da yüksek olduğunu söyledi.

2019'un İlk Çeyreğinde Konut Satışından Elde Edilen GelirYönetim Kurulu Başkanı Akbal, “Geçen yıl 148 bin dolara satılan ortalama bir gayrimenkulü 2019’da 135 bin dolara sattığımızı görüyoruz. Piyasadaki hareketliliğin artmasıyla bu rakamın yıl genelinde 150 bin doları bulacağını tahmin ediyoruz.” dedi. Ayrıca Türk gayrimenkul sektörünün son birkaç yılda rekor seviyelerde seyrettiğini ve yurt dışına satışta da önemli başarılar kaydettiğini vurguladı.

Bu açıklamaların yanında Faruk Akbal, 2018 yılında yabancıya satışta tüm zamanların rekor seviyesine ulaşıldığını, yabancılara satılan ev sayısının 40 bin sınırına ulaştığını hatırlattı.

Akbal, son dönemlerde ekonomi yönetimince yapılan düzenlemelerin de etkisiyle yabancıya yapılan satıştaki yukarı yönlü hareketin 2019 boyunca devam edeceğini bildirdi.

Akbal Satıştaki Yukarı Yönlü Hareketin 2019 Boyunca Devam Edeceğini Bildirdi“TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk çeyreğinde yabancıya konut satışında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 81,5’lik bir artış yaşandı. İlk 3 ayında yabancılara toplam 9 bin 618 konut satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 5 bin 298 adetti.” cümleleriyle açıklama yapan Akbal, bunu trendin canlılığıyla bağdaştırdı.

Diğer bir yandan yabancıların konut harcaması 2019’un Ocak ayında 436 milyon dolarken, Şubat ayında bu rakam 440 milyon dolar olmuştu. Ayrıca rakamın yılın ilk çeyreğinde 1,3 milyar dolara ulaşıp yılın geri kalan zamanında ortalamayı yükseltecek hareketliliği umdukları da Akbal’ın açıklamaları arasında.

Faruk Akbal, Türk lirası yönünden önemli bir gelir artışı olduğunu belirtirken, bu artışın Türkiye ekonomisine gayrimenkul sektörünün katkısını kanıtlayan bir gösterge olduğunu söyledi.

Türk Lirası Yönünden Önemli Bir Gelir Artışı Olduğunu Belirtti Geçtiğimiz yıl yabancıya yapılan satış rakamı 40.000 adete yaklaşmıştı. Bunu belirten Akbal ardından “Bu yıl ilk çeyrekte yüzde 81,5’lik artış var. Yıl boyunca yabancılara 50 bin konut satılacağını, ortalama satış rakamının da 150 bin dolar olacağını düşünüyoruz. Yani 2019’da yabancıya konut satışından Türkiye’nin gelirinin 7,5 milyar dolar olmasını bekliyoruz.” diyerek düşüncelerini aktardı.

Başkan Akbal bunların yanında artık özellikle Körfez’in varlıklı ailelerine ve Avrupa’ya odaklanmak gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Nevita International olarak Türkiye ortalamasının üzerinde gelire ulaştıklarını ve şu dönemde ortalama 150 bin dolardan bir yabancıya ev sattıklarını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum