Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Şubat’ta Olaylı Hisseden Kaçtı

Yabancı yatırımcılar Şubat ayında nette 220,1 milyon dolar tutarında satış işlemi gerçekleştirirken, listenin başında yer alan isim dikkat çekti.
Yabancı Yatırımcı Şubat’ta Olaylı Hisseden Kaçtı
HABER GİRİŞ

Bank of America (BofA), geçtiğimiz günlerde Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) hisseleri için bir rapor yayımlamış ve tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Raporda EREGL hissesi için 12 aylık hedef fiyatı 19 liradan 17 liraya düşürerek, mevcut fiyatın da altını işaret etmişti.

Ancak bu duruma hem yatırımcılar hem de şirket tarafından itiraz gelince, BofA 4 Mart’ta yeni bir rapor daha yayımlayarak bu kez hedef fiyatı 47 liraya çıkardı. EREGL hissesi, geçen haftayı yüzde 0,53 artışla 45,9 liradan tamamladı.

İnfo Yatırım’ın günlük bültende yer verdiği yabancı pay alım-satım işlemlerine göre geçen ay en fazla satış Ereğli’de meydana geldi.

Yabancı Şubat’ta En Çok EREGL Sattı

Yabancı Şubat’ta En Çok EREGL Sattı
Kaynak: İnfo Yatırım

Yabancı yatırımcılar Şubat ayında 35,2 milyar dolar alış yaparken, buna karşılık 35,4 milyar dolar satış işlemi gerçekleştirdi. Böylelikle nette 220,1 milyon dolarlık satış yapılmış oldu.

En çok satılan hisselerin başında 218,5 milyon dolarla Ereğli yer alırken onu, 123,8 milyon dolarla Türk Hava Yolları (THYAO), 43,9 milyon dolarla Turkcell (TCELL) ve 36,2 milyon dolarla Tüpraş (TUPRS) izledi.

GCM Yatırım Banner

Yabancı yatırımcı Şubat ayında 33,6 milyon dolar tutarında Koza Altın (KOZAL), 33,3 milyon dolar Koç Holding (KCHOL), 31,02 milyon dolar BİM Mağazacılık (BIMAS), 27,07 milyon dolar Tofaş Oto (TOASO), 16,9 milyon dolar Vakıfbank (VAKBN) ve 16,9 milyon dolar Hektaş (HEKTS) sattı.

En fazla alış ise 70,5 milyon dolarla Akbank’ta (AKBNK) gerçekleşti. Onun hemen arkasında 61,7 milyon dolarla Sabancı Holding (SAHOL), 44,1 milyon dolarla Coca Cola İçecek (CCOLA), 39,9 milyon dolarla Ford Oto (FROTO) ve 31,8 milyon dolarla Migros (MGROS) yer alıyor.

Garanti Bankası’nda (GARAN) 24,9 milyon dolar, Akfen Yenilenebilir Enerji’de (AKFYE) 17,6 milyon dolar, Aselsan’da (ASELS) 16,9 milyon dolar, İş Bankası’nda (ISCTR) 16,7 milyon dolar ve TAV Havalimanları’nda (TAVHL) 13,9 milyon dolar satış yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.