Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcıların Yüzde 45’i Gayrimenkulü Tercih Ederken, XGMYO Zirveyi Gördü

Sektördeki gelişmeleri gösteren bir araştırmaya göre Türkiye’ye yatırım yapan yabancıların yarıya yakın gayrimenkul alıyor. Sektör şirketlerinin yer aldığı borsa endeksi bu gelişmeyle 745 puanı aştı.
Yabancı Yatırımcıların Yüzde 45’i Gayrimenkulü Tercih Ederken, XGMYO Zirveyi Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kasım ayında ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, piyasaya güven veren açıklamaları yabancı yatırımcı ilgisinin artmasını sağladı.

Yabancıların ise yatırım yapmak için en çok gayrimenkul alanını tercih ettiği görüldü. Sektördeki olumlu gelişme, gayrimenkul şirketlerinin işlem gördüğü borsa endeksini tüm zamanların en yükseğine taşıdı.

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal AçıklamasıTürkiye’de gayrimenkul alan yatırımcıların %92,7’sinin gayrimenkullerini elinde tuttuğu, ortalama mülkiyet süresinin ise 5,7 yıl olduğu açıklandı. Rapora göre uluslararası yatırımcıların %45’i ülkemizde gayrimenkul alımını tercih ediyor. Her dört yabancıdan ise sadece birinin vatandaşlık almak istediği ortaya çıktı.

Bu durumun vatandaşlık almanın yatırımı belirleyen tek faktör olmadığının ispatı olduğu aktarıldı. Satın alma tutarı ortalaması ise 161 bin 500 dolar olarak belirlendi. Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, bugüne kadar sektördeki gelişmeleri TÜİK verileri üzerinden incelediklerini ancak ilk kez yapılan bu kapsamlı çalışmanın önemli bilgiler sunduğunu söyledi.

Yatırımcıları etkileyen faktörleri; politik, hukuki, teknolojik, ekonomik, sosyokültürel olmak üzere sıralayan Akbal, ülkenin zayıf ve güçlü yönlerinin değerlendirildiğini ifade etti. Yabancıların Türkiye’de toplam konut satışından aldığı payın 2015’ten bu yana yükseldiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Gayrimenkul alanların %7’sinin tekrar sattığını ve büyük kısmının elinde tuttuğunu söyleyen Akbal, yabancı yatırımcı başına 1,66 mülk düştüğünü belirtti. Ülkelere göre bakıldığında ise Ürdün’ün %89,5’lik payla ilk sırada olduğu görüldü.

BIST gayrimenkul yatırım ortaklığı endeksi (XGMYO), söz konusu gelişmeyle 745,01 puana tırmandı.
XGMYO 745 Puana Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Coronavirüs pandemisinde ilk kısıtlamaların geldiği Mart ayında 285 puanla yılın en düşüğünü gören endeks, karantina tedbirlerinin gevşetilmesiyle toparlandı. Gayrimenkul pazarında gelecek 10 yılın yol haritasını çizmek için yapılan araştırmadan da görüleceği üzere, yabancı yatırımcıların bu alana yönelmesi borsadaki performansını da olumlu etkiledi.

GYO borsa endeksi haftanın son işlem gününe 740,83 puandan başladı. Günün ilk yarısında 745 puanı aşarak tüm zamanların en yükseğini gördü. Saat 13:16 itibarıyla ise %0,87 yükselişle 742,92 puandan işlem görüyor. Teknik açıdan 737 – 740 bandı destek, 744 – 747 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.