Yatırım yapmaya başla!

Yabancı Yatırımları Dünya Genelinde Azalırken Türkiye’de Artıyor!

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut, katıldığı toplantıda Türkiye'nin önemli yatırım fırsatlarına sahip olan bir ülke olduğunu vurguladı.
Yabancı Yatırımları Dünya Genelinde Azalırken Türkiye’de Artıyor!

Globaltürk Capital ile EMPEA’nın katkılarıyla gerçekleştirilen “Türkiye ve Çevresindeki Özel Sermaye Fonları Yatırımları”nın 4. yıllık toplantısı düzenlendi. Organizasyonda ABD, Avrupa, Çin ve Orta Doğu’dan dünyanın en büyük yatırım fonlarının temsilcileri yer aldı.

Toplantıda farklı ülkelerden 160 civarında yatırımcı fonunu temsil eden 300 kişi katıldı. Burada 40 farklı konuşmacı söz alarak Türkiye ve çevresindeki yatırım ortamlarını inceledi. Ayrıca konuşmacı olarak katılan kişilerin temsil ettiği kurumların önemli pazarlarda 150 milyar dolarlık fon yönettikleri öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, toplantıda Türkiye’nin sahip olduğu yatırım avantajı bakımından oldukça şanslı olduğunu belirtti. Yabancı firmaların yaptığı yatırımların şu sıralar dünya genelinde azaldığını, fakat buna rağmen Türkiye’ye yaptıkları yatırımları artırdığını duyuran Ermut, dünyadaki her ülkenin yatırım karnesinin Türkiye kadar başarılı olmadığını söyledi. Ülkemizin bu başarısının bir kısmını coğrafi konumuna borçlu olduğunu ekledi.

Türk ekonomisinin iyileşme sürecine girdiğine değinen Ermut, toplantıda fon temsilcilerinin bulunmasının da bu açıdan önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda ErmutTürkiye’nin yatırım yapılabilir ülkeler listesindeki konumunu 17 sıra yukarı taşıdığını anımsatan ve bunun altını çizen Ermut, yatırım açısından diğer ülkelerden ayrışması nedeniyle Türkiye’nin başarılarına sürekli yenilerini ekleyen bir ülke olduğunu aktardı.

Globaltürk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, EMPEA üyelerinin dünya çapında 5 trilyon dolarlık fon yönetimine katkı sağladığını açıkladı. Tıpkı Ermut gibi Türkiye’nin yatırım için dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında yer aldığını söyledi. Türkiye ekonomisinin son 2 yıl içinde karşılaştığı zorlukların geride kaldığını bildirdi.

Öney, 2019 yılında Türkiye’de bulunan yabancı sermayeli şirketlerin sayısının 70 bine yükseldiğini aktardı. Bu durumun 2 yılda her 6 ayda bir 5000 yeni şirketin Türk pazarına girdiğinin göstergesi olduğunu ekledi.

Globaltürk Kurucu Barış ÖneyTıpkı iş insanlarının büyük kısmı gibi 2020 yılından umutlu olduğunu açıklayan Öney, önümüzde seçimsiz geçecek 4 yıl olduğunu ve bu durumun belirsizlikler oluşmasına engel olacağını aktardı. Türkiye’ye 1 milyar dolarlık özel sermaye fonu girişi gerçekleştiğini belirten Öney, Türkiye’nin yatırımın yanı sıra sermaye çıkışında da avantajlı bir ülke olduğuna değindi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum