Yatırım yapmaya başla!

Borsada Yabancı Takas Oranı Yeniden Gezi Öncesine Yükseldi!

Yabancı takas oranı Mayıs 2013'ten bu yana dalgalı bir seyir izliyordu. Borsadaki rekorlar bu oranın artarak yeniden Gezi olayları öncesine çıkmasını sağladı.
Borsada Yabancı Takas Oranı Yeniden Gezi Öncesine Yükseldi!

Borsa İstanbul’da takasta var olan hisselerin yabancı mülkiyetindeki payını gösteren yabancı takas oranı, 2013 yılının Mayıs ayında yani Gezi Parkı olaylarından önce %65-66 bandında ilerliyordu. Ancak Gezi olayları başlayıp, etkisini giderek artırmaya başlayınca bu oran %61’lere kadar gerilemişti.

Aradan geçen 4 yıl boyunca dalgalı bir seyir izleyen yabancı takas oranı, %65 seviyesinde biraz kalsa da Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeniden %62,19’a inmişti. Bugün itibariyle ise %65,92’ye çıkarak, yeniden Gezi öncesindeki seviyesine geldiğini görmekteyiz.

Uzmanlar, darbe sonrasında ekonomide alınan tedbirlerin yabancı yatırımcıya güven verdiğini belirtti.

Bu sayede yabancı takas oranı da artmış oldu. Eğer bu oranda %67 seviyelerine çıkılabilirse, borsada yeni rekorların kırılabileceği de öngörülüyor.

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, yabancı takas oranındaki artışta BIST 100 endeksindeki risklerin ortadan kaldırılmasının etkisi olduğunu belirtti.

Doğan’a göre; Borsa İstanbul’da 2016’nın sonlarından bugüne kadar bir artış başladı ve 110 bin seviyesine birden çok defa çıkıldı. Borsanın gördüğü tarihi zirveler yabancı yatırımcı tarafında olumlu karşılandı ve güven tazeledi. Üzeyir Doğan, geçen yıl 300’den fazla olan 5 yıllık Türkiye CDS primlerinin son haftalarda 175’e gerilediğini, bu durumun ise Türkiye’ye yönelik risk algısının azalmasıyla yorumlandığını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, yabancılar geçen hafta net 7.1 milyon dolar tutarında menkul kıymet aldı.

TCMB tarafından açıklanan, haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre 18 Ağustos’la biten geçtiğimiz hafta, yurt dışında yerleşik yatırımcılar 220,1 milyon dolarlık hisse senedi satın aldı. Bunun yanında 4,3 milyon dolarlık Özel Sektör Tahvil ve Bonosu (ÖST) alınırken, 213 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satıldı.

Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stoku, 14-18 Ağustos tarihlerini kapsayan haftada 52 milyar 573,9 milyon dolara yükseldi.

Söz konusu haftada yurt dışındaki kişilerin DİBS stoku 32 milyar 934,1 milyon dolardan 32 milyar 874,9 milyon dolara gerilerken, ÖTS stokları 1 milyar 4,1 milyon dolara yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum