Yatırım yapmaya başla!

Faiz İndirim Kararını Yorumlayan Yabancı Kurumlar Yıl Sonu Beklentilerini Değiştirdi

Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren Commerzbank ve Goldman Sachs gibi kurum analistleri sert indirimin getireceği risklere değindi.
Faiz İndirim Kararını Yorumlayan Yabancı Kurumlar Yıl Sonu Beklentilerini Değiştirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 25 Temmuz toplantısında politika faiz oranında 425 baz puanlık indirim yaptı. İş dünyası alınan karardan memnun olduğunu ve devamının gelmesi gerektiğini belirtirken, ekonomistler agresif bir indirimin getireceği risklere dikkat çekiyor.

Yabancı kurumların ortak düşüncesi de bu yönde olurken, dün atılan adımla birlikte yıl sonu faiz beklentilerinin revize edildiği açıklandı.

Goldman Sachs, Ekim ayına kadar politika faiz oranının %15’e düşürüleceğini öngördü.

Goldman Sachs TCMB Faiz TahminiKurum analistlerinden Murat Unur ve Clemens Grafe TCMB’nin faiz oranını sert bir şekilde düşürmesiyle risklerin arttığını ve enflasyonun aşağı doğru hareketi için endişe duyduklarını belirtti. Bankanın büyümeyi desteklemek için böyle bir karar aldığını, ancak gevşeme adımının Türk lirası üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacağını yorumladı.

Dünkü toplantıdan bekledikleri indirim oranının ise 50 baz puan olduğu bildirildi. Yıl sonu politika faiz tahminini %15,5’e düşüren Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim, 2019 sonu büyüme beklentisinin %1,4 olduğunu açıkladı.

VTB Capital analistlerinden Akın Tüzün, yıl sonuna kadar 275 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor.

VTB Capital TCMB Faiz TahminiBeklentilerin üzerinde gelen indirimin Türk lirası üzerinde kısa vadede olumsuz etki yaratmayacağını belirten Tüzün, Eylül toplantısında 275 baz puanlık bir indirim bekliyor. Yılın geri kalanı için bir daha indirim yapılmayacağını öngörerek, bundan daha fazlasının hata olacağını yorumladı.

Commerzbank analisti Antje Praefcke daha kaygı verici bir yorumda bulundu. Dün yapılanın ve bundan sonrakilerin korkunç bir bumerang etkisi yaratacağını aktaran Praefcke, yıl sonuna kadar reel faizlerin yeniden eksiye dönmesi durumunda liranın değer kaybedeceğini söyledi. Dün atılan adımın ise liranın önümüzdeki dönemde göreceği zayıflığın temel sebebi olacağını sözlerine ekledi.

Ekonomistler beklentinin üzerinde gelen faiz indiriminin risklerini değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz Yorumu425 baz puanlık faiz indirimi sonrasında hiçbir olumsuz değişim olmadığını ve piyasanın gayet normal karşıladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bundan sonra yatırım ve istihdamın artacağını belirtti.

“Bu bile yeterli değil. Yıl sonuna kadar kademeli olarak devam etmesi lazım.” şeklinde bir yorumda bulunarak, Merkez’in aldığı kararı desteklediğini gösterdi. Faizlerin düşmesiyle birlikte enflasyonun da düşeceğini, yatırımların artmasıyla da ekonomimizin yeniden canlanacağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum