Paylaşım

Yabancı Kurumlar, TCMB’nin 2016 Ekim Toplantısını Değerlendirdiler


 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dün sonuçlanan Ekim toplantısında faiz indirimini pas geçmesiyle ilgili olarak yabancı kurumlar ne düşünüyor? Yabancı kurumların ilgi çekici değerlendirmeleri ve tüm merak edilenler haberimizde;

Yurt içi piyasalar için hayati öneme sahip olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TMCB) Ekim toplantısı geçen gün gerçekleştirildi. Toplantı öncesi ekonomistler ikiye bölünmüşlerdi. İkiye bölünmenin temel nedeni ise doların küresel çapta sert yükselişler yaşamasıydı. Dolarda görülen sert yükselişler, Türk lirasının dibe çekilmesine ve yeni rekor seviyelerin görülmesine neden olmuştu. Yaşanan bu gelişmelerden dolayı ekonomistler, TCMB’nin faiz indirimine gidip gitmeyeceği yönünde görüş ayrılığı yaşamaya başlamışlardı.

Ekonomistlerin ayrıştığı ortamda TCMB, faiz indirimini pas geçme kararı aldı. Bu doğrultuda; marjinal fonlama oranı yüzde 8.25, politika faizi ise yüzde 7.50 seviyesinde sabit bırakıldı. Ayrıca TCMB, borçlanma faizini de yüzde 7.25 seviyesinde sabit tuttu. TCMB’nin aldığı sürpriz kararın ardından Türk lirası, dolar karşısında önemli kazanımlar elde etmeyi başardı ve Dolar/TL paritesi, gün içerisinde 3,05 seviyelerine kadar geriledi. TCMB’nin Ekim toplantısında alınan kararlara ilişkin tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. TCMB’nin faiz indirimini pas geçmesinin ardından dünyadaki saygın kurumlar, önemli değerlendirmelerde bulundular. Goldman Sachs ve JP Morgan’ın değerlendirmelerinden öne çıkan bölümler ise şöyle;

Goldman Sachs yaptığı açıklamada; TCMB’nin faiz indirimini pas geçmesindeki en önemli faktörün, kur tarafında görülen dalgalanmadan kaynaklı olduğunu söyledi. Değerlendirmesinin devamında ise Goldman Sachs, TCMB’nin dünkü açıklamasında yer alan genişleme ve sıkılaşma vurgusunun kaldırılmasının oldukça önemli olduğunu dile getirdi. Hatırlanacağı üzere Goldman Sachs, daha önceki açıklamalarında faizlerin sabit tutulacağını öngörmüştü. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

JP Morgan ise açıklamasında; politika yapıcıların değerlendirmelerinin ardından, TCMB’nin faiz indirimini pas geçeceğine yönelik algının kuvvetlendiğini söyledi. Bu doğrultuda alınan kararın Türk lirasında kazanımları arttırdığını belirten JP Morgan, hafta sonuna kadar kurdaki gevşemenin sürebileceğini vurguladı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın