Yatırım yapmaya başla!

Yabancı Kurumlar TCMB’nin 24 Temmuz Toplantısından Faiz Artışı Bekliyor

Yeni hükümet kurulduktan sonra yapılacak olan ilk TCMB toplantısından Morgan Stanley ve JP Morgan, 125 baz puanlık faiz artırımı beklediğini duyurdu.
Yabancı Kurumlar TCMB’nin 24 Temmuz Toplantısından Faiz Artışı Bekliyor

24 Haziran seçimlerinin tamamlanıp yeni sistemin ilk hükümetinin kurulmasıyla birlikte, ekonomi politikalarına dair atılacak olan adımlar piyasalar tarafından anbean takip ediliyor. Mayıs ayında dolar kurunun rekorlar dizisi yarattığı dönemde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırma konusunda çok geç kaldığı ve bağımsız olmadığı yönünde eleştiriler gündeme gelmişti.

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde bu konuda çıkan haberlere son noktayı koymak istercesine Merkez’in hiç olmadığı kadar etkin olduğunu belirtti. Şimdi ise gözler 24 Temmuz’da yapılacak olan TCMB toplantısına çevrildi.

Morgan Stanley, 24 Temmuz’da yapılacak olan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından 125 baz puanlık faiz artışı bekliyor.

Enflasyonda son dönemde hızlı bir yükseliş olması ve Türk lirasındaki kayıplar göz önünde bulundurulduğunda, bu toplantının oldukça önemli olduğu belirtiliyor. Daha önce faiz artışı beklemediği yönündeki tahminlerini revize ettiğini açıklayan Morgan Stanley, haftaya yapılacak olan toplantıdan 125 baz puan artırım beklediğini bildirdi.

Bunun yanında, gevşek mali politikanın devam ettiği ortamda TCMB’nin yılın geri kalanında da faiz artırımı yapmaya zorlanmasının olasılıklar içerisinde yer aldığı ifade edildi.

Merkez’in gelecek hafta yapılacak olan toplantısından faiz artırım kararı çıkmasını bekleyen bir diğer kurum JP Morgan oldu.

JP Morgan da 24 Temmuz toplantısından 125 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyor. Kurum tarafından yayınlanan raporda; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinin ekonomi alanındaki sorunları kökünden çözmek için yoğun bir şekilde çalışması gerektiği bildirildi. Geride bıraktığımız 5-10 yılda makroekonomik politikaları uygulayan isimlerin kabine dışında kaldığı ve damadını Hazine ve Maliye Bakanı olarak atadığı vurgulandı.

Türkiye’nin akut ve kronik problemleri ile başa çıkacak geniş kapsamlı program görmeye ihtiyacı olduğu söylendi.

Türk ekonomisindeki kırılganlıklar dikkate alındığında, yatırımcıların görüşlerini tamamen değiştirmeden önce, Türkiye’nin temel problemlerinin çözülmesi gerektiği ifade edildi. Yatırımcıların özellikle de siyasi baskının Merkez’i çok ihtiyaç duyulan parasal sıkılaştırmayı yapmakta alıkoyup koymayacağını görmek istedikleri belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum