Yatırım yapmaya başla!

Yabancı Kurumlar TCMB’den Perşembe Günü 175-300 Bp Faiz İndirimi Bekliyor

Yabancı kurum analistleri tarafından yapılan değerlendirmede Merkez Bankası’ndan Perşembe günü 175-300 bp puan arasında faiz indirimi bekleniyor. Daha gevşek para politikası uygulanması halinde enflasyonun yeniden yükseleceği öngörülüyor.
Yabancı Kurumlar TCMB’den Perşembe Günü 175-300 Bp Faiz İndirimi Bekliyor

Bu hafta piyasaların odağında yer alan en önemli konu 12 Eylül’de yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz kararı olacak.

Merkez Bankası 25 Temmuz’da düzenlenen toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 425 baz puanlık indirim yapmıştı. Bu değişimle birlikte daha önce %24 olan faiz oranı %19,75’e geriledi.

Perşembe günü düzenlenecek toplantıda da ekonomistlerin genel olarak beklentisi indirim yapılacağı yönünde. Aralarında ING Bank, Societe Generale ve Rabobank gibi isimlerin bulunduğu yabancı kurum analistlerinin genel olarak tahmini ise 175 – 300 baz puan arasında faiz indirimi uygulanması.

Bu arada Merkez Bankası Eylül ayı beklenti anketi istatistiklerini açıkladı. Buna göre cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi %19,17’den %16,89’a geriledi.

ING Bank analistleri Ağustos ayında açıklanan enflasyon rakamlarının yıllık bazda %15.01’e gerilemesiyle, bu haftaki toplantıdan 175 baz puanlık indirim bekliyor.

ING Bank Faiz TahminiKurum tarafından yapılan açıklamada enflasyon beklentilerin tam olarak oturmaması sebebiyle Merkez Bankası’nın temkinli davranması gerektiği düşünülüyor. Perşembe günkü toplantıdan en az 175 baz puanlık indirim öngören ING bank önümüzdeki ay yapılacak toplantıda da 100 baz puan indirim bekliyor.

Küresel politik risklerin halen devam ettiği, bu nedenle Merkez Bankası’nın politika faizini rasyonel seviyede tutması gerektiği aktarılıyor.

Rabobank Kur Stratejisti Piotr Matys Türk lirasının şu sıralar denge bulduğu düşüncesiyle Merkez’den 300 baz puanlık faiz indirimi bekliyor.

Rabobank Faiz TahminiSon açıklanan enflasyon rakamlarının aylık %0.86, yıllık %15.01 artış göstererek piyasa beklentisinden daha iyi bir gelişme göstermesi Türk lirasının diğer gelişen ülke para birimleri arasında en iyi performans gösteren para olmasın sağladı. Söz konusu gelişme dolar kurunda da düşüşe yol açtı.

Geçtiğimiz hafta iyi gelen rakamların etkisiyle kur 5,80 üzerinden 5,65 – 5,64’lere kadar geriledi. Piotr Matys bu gelişmelerin etkisiyle, Merkez Bankası’ndan 300 bp faiz indirimi beklediğini söyledi. Societe Generale Analisti Phoenix Kalen ise 250 bp’lik bir indirim öngörüyor.

200 – 275 baz puan arasındaki indirimin Türk varlıklarına zayıflık olarak yansıyacağını düşünen Kalen, aşırı gevşek para politikası uygulanmasında enflasyonun yeniden artacağını belirtiyor. İlaveten Türk varlıklarının kırılganlığının yeniden yükseleceğini, Dolar/TL paritesinin ise 2020 yılının ortasına doğru 6,3’e kadar çıkacağını tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum