Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Kurumlar Dolar/TL’nin 3,11’lik Rekoruyla İlgili Ne Diyor?

Yurt içi ve yurt dışı nedenlere bağlı olarak Dolar/TL paritesinde oldukça hareketli dakikalar yaşanıyor. Detaylar haberde...
Yabancı Kurumlar Dolar/TL’nin 3,11’lik Rekoruyla İlgili Ne Diyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere Dolar/TL paritesi, bu işlem haftasında oldukça dalgalı bir grafik çiziyor. Dolar/TL’nin çizdiği dalgalı grafiğin birçok nedeni bulunmakta. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde Dolar/TL, yaşadığı kademeli yükselişlerin ardından 3,11 seviyesini aşmış ve tarihi rekorunu kırmayı başarmıştı. Gün içerisinde de Dolar/TL 3,09 seviyelerinde dalgalı bir seyir izlemişti. Dolar/TL’nin tarihi rekoruyla ilgili olarak merak edilenlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dolar/TL’nin kırdığı rekorların ardından bir türlü sakinleşmemesi ve volatilitenin giderek artması, yatırımcıların bir hayli tedirgin olmasına neden oluyor. FED tutanaklarının açıklandığı ve faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakıldığı bu günlerde, yabancı kurumlar Dolar/TL’nin seyriyle ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundular. Aberdeen Asset Management‘te fon yöneticisi Viktor Szabo ve TD Securities‘ten Cristian Maggio’nun açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

Szabo yaptığı açıklamada; Moody’s’in almış olduğu not indirim kararının ardından bireylerin ve banka dışı şirketlerin döviz mevduatlarında yaşanan azalışın, Türk lirasına desteğinin tamamen ortadan kalktığını dile getirdi. Türk lirasının, artık uluslararası risk algısının insafına kaldığını belirten Szabo, bunun Türkiye için negatif bir durum olduğunu söyledi. Szabo, TCMB’nin şu an için Türk lirasına müdahale etmesini beklemediğini ifade etti.

Maggio ise yaptığı değerlendirmede; Dolar/TL’nin bugünlerdeki seyrine bakıldığı zaman, yatırımcıların kısa pozisyon almasında yarar olduğunu söyledi. Dolar/TL paritesinin teknik açıdan aşırı alım bölgesine girdiğini belirten Maggio, TCMB’nin haftaya genişlemeye gitme riskinin bulunduğunu ancak bu duruma rağmen Türk lirasının kısa vadede dolar karşısında değer kazanma fırsatının bulunduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar