Yatırım yapmaya başla!

Yabancı Ekonomistler TCMB’den Faiz İndirimi Beklentilerini 100-400 Bp Arasında Tutuyor

Yarın faiz indirimine gitmesi beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) ilişkin bir tahmin de Medley Global Advisors'ten geldi.
Yabancı Ekonomistler TCMB’den Faiz İndirimi Beklentilerini 100-400 Bp Arasında Tutuyor

TCMB’nin kritik PPK toplantısına saatler kala faiz indirim beklentilerine dair tahminler geliyor. Dün Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş bankadan 2019 yılı sonuna kadar 900 puana dayanan indirim beklediğini bildirmişti. Onun bu açıklamasının ardından bir tahmin de Manulife Stratejisti Segal tarafından yapıldı.

Yarınki toplantıdan 200 baz puanlık indirim beklentisi içerisinde olduğunu belirten Segal ise 2019 sonuna kadar TCMB’den toplamda 800 baz puanlık indirim bekliyordu. Segal, bunun yanında TL’de daha fazla değer artışı yaşanabileceğini belirtti.

TCMB’den faiz indirimi beklentilerini açıklayanlar arasına Medley Global Advisors Gelişen Piyasa Kıdemli Analisti Nigel Rendell de katıldı.

TCMB'den Faiz İndirimi Beklentileri AçıklandıRendell, yarınki toplantıdan 400 baz puanlık bir indirim beklediğini söyledi. Piyasadaki genel beklentilerin 200-250 baz puan arasında olduğuna işaret eden Rendell, 400 baz puanlık indirimle politika faizinin %24 seviyesinden %20’ye inebileceğini düşünüyor.

Yaptığı değerlendirmede enflasyonun önümüzdeki aylarda düşeceğini öngören Rendell, bu gelişmenin TCMB’ye manevra alanı sağlayabileceğini kaydetti. Bununla birlikte bankanın 400 baz puanlık indiriminin TL’yi çok fazla etkilemeyeceğini belirten Rendell, küresel ortamın Türkiye’ye destek niteliği taşıdığını düşünüyor.

Rendell; yüksek oranlı reel faiz, Avrupa Merkez Bankası’nın güvercin politikası ve çoğu merkez bankasının faiz indirimine yönelmesi gibi etkenlerin TL’ye yardımcı olduğunu aktardı.

Pek Çok Etkenin TL'ye Yardımcı Olduğu AçıklandıÇok sayıda yabancı kurum farklı oranlardaki faiz beklentilerini bildirirken, Rendell 2019 sonuna kadar politika faiz oranının %18’e düşebileceğini ifade etti. Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose de yarınki toplantıdan 100-150 baz puanlık bir indirim beklediğini açıklamıştı.

CMC Markets Piyasa Analisti David Madden ise TCMB’den yarınki beklentisini 300 baz puan olarak bildirmiş, bu oranı “ihtiyatlı” olarak nitelendirmişti. Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley’in beklentisi ise 200-250 baz puan civarındaydı.

Hollandalı banka Rabobank ise yarınki toplantıdan en az 200 baz puan olmakla birlikte, 400-600 baz puan arasında bir indirim öngörüyor.

Rabobank Yarınki Toplantıdan En Az 200 Bp İndirim ÖngörüyorRabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, TCMB Başkanlığına Murat Uysal’ın getirilmesiyle birlikte piyasadaki eğilimin “kesin bir şekilde faiz indirimi” olduğunu savunuyor. Matys, enflasyonun olumlu seyretmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Uysal’ın konuşmalarını dikkate alarak yaptığı değerlendirmeden en az 200 bp indirim beklentisi içinde görünüyor.

400-600 bp indirimi de olası ihtimaller arasında değerlendiren Matys, bunun TL’deki istikrarı bozabileceğini düşünüyor. Ayrıca Matys’e göre böyle bir durum yeniden enflasyon baskılarını canlandırabilir ya da tüketiciler ve şirketlerin ilişkilerine zarar verebilir.

Toplantıya yaklaşıldıkça piyasaların kafasının daha da karıştığı şu durumda yabancı ekonomistler de net bir karara varmış görünmüyor. Genele bakıldığında beklentilerin 100-400 baz puan arasında değiştiğini söylemek mümkün.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum