Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turizm Endeksi %5 Civarındaki Yükselişiyle Borsayı Destekliyor

Turizm endeksi dün 300 puan sınırında seyrederken, borsadaki alıcı seyrin destekçisi olmuştu. Bugün desteğini sürdürüyor.
Turizm Endeksi %5 Civarındaki Yükselişiyle Borsayı Destekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisinin ardından borsada en kötü performansı gösteren endekslerden birisi turizm olmuştu. Yaşanan kısıtlamalar sonucunda tarihi düşük seviyeler kaydeden endeks, toparlanma hızını artırmaya devam ediyor.

Dün Borsa İstanbul’daki alıcılı seyrin etkenlerinden birisi olan turizm endeksi, bugün %5’e yakın yükseliş performansıyla BIST 100 endeksini desteklemeye devam ediyor. BIST 100 endeksi ise TSİ 14:10 sularında %0,21 oranında yükselişle 1399,87 puanda seyrediyor.

Borsa İstanbul Turizm Endeksi (XTRZM) dünkü işlemlerde 300 puan sınırında seyrettikten sonra işlemleri 302,37 puandan tamamlamıştı. Bugünkü açılışını ise 300,23 puandan yaptıktan sonra açılışın gerçekleştiği 5 dakika içerisinde 310 puana kadar yükseldi.

XTRZM kodlu endekste yükseliş eğilimi devam ederken, TSİ 14:10 sularında yüzde 5,2 oranında yükselişle 318,09 puanda seyrediyor.
Turizm Endeksi Yüzde 5,20 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Endeks açılış sonrasında yükseliş performansını korurken, 322 ve 328 puanda bulunan direnç noktalarını takip ediyor. Endeks aşağı yönde ise 304 ve 293 puanda bulunan destek noktalarını izliyor.

Turizm endeksinin performansını incelediğimizde haftalık %4,51 oranında yükseldiği görülüyor. Aylık periyotta %2,81 oranında değer kazanan endeks, geçen yılın aynı zamanına göre %45,26 oranında yukarı yönde hareket etmiş bulunuyor.

Endeks kapsamında yer alan şirketleri incelediğimiz zaman; %10 yükselişle devre kesiciyi aktif eden Petrokent hisseleri en fazla desteği veren şirket olarak görülüyor. İkinci sırada ise %6,69 yükselişle Marmaris Altınyunus şirketi görülüyor.

Turizm endeksinde güçlü performansa karşılık Metemtur hisseleri %0,98 oranında düşüşle baskı oluşturuyor. Ayrıca Ulaşlar Turizm %0,53 oranında düşüş kaydederken, Avtur hisseleri %0,8 ekside işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu