Paylaşım

Xiaopeng Motors’un Tesla Model 3 Kopyasına Çin’den İki Dev Yatırımcı Desteği!


 

Tesla'nın geliştiricilere para karşılığı olmadan açtığı bazı yeni teknoloji alt yapısını Çinli Xiaopeng Motors kullanmaya hazırlanıyor. Ve iki dev firmanın yatırımlarıyla!

Dünyada iş sektörleri içersinde belli kurallar ve haklar vardır. Üreticiler buldukları, geliştirdikleri ve bizlere sundukları da bazen üşengeçler tarafından alınır bizlere tekrar sunulur. Zaten ne demek istediğimizi anlamışsınızdır. 2014 yılında kurulan Xiaopeng Motors, bir SUV model göstermişti ve yapısal olarak Tesla Model 3 ile benzerlikleri vardı.

Çinli firmanın ileri safhada neler yapacağını biraz daha araştırması yapıldığında Amerikalı şirketten sadece grafik anlamında birşeylerin almadıklarını da gördük. Teknolojisine de göz diken Xiaopeng Motors, şaşırtıcı şekilde açık hakları iyi kullanarak iç mekan yapısını resmen Tesla’yı klonlayarak yapılmış.

Bu markanın ilerleyişi için Çin’in en büyükleri destek veriyor.

Tesla Kopyası Xiaopeng Motors

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi olan Foxconn şirket için gereken parasal yardımı yapacağını duyurdu. Madem büyüklerden gidiyoruz yaklaşık 800 milyon dolar yatırımın bir kısmı da Alibaba‘dan geldiğini söyleyelim.

Kabaca firmanın arkasındaki güçlerin isimlerini telafuz etmek bile Xiaopeng’in dünya istilasının hangi çapta yapacağı az çok belli oluyor.

Çinli otomobil üreticisinin bu denli gelişmiş altyapıya sahip olmasının tek suçlusu da aslında Tesla’nın kendisi.

Tesla Kopyası Xiaopeng Motors İç Mekan

Tesla, üzerinde çalıştığı ve araçların ileri seviyeye gelmesi için bazı unsurları ve parçaları para karşılığı olmadan geliştirilmesi için sundu. Fırsat bu fırsat diyen Xiaopeng, karbon kağıdını hazırlamış.

İç görsellerdeki tablet ekran yapısının benzerliğili ile beraber bataryalarında Tesla’nın geliştirdikleri ile aynı olduğunu söyleyelim. O yüzden ilk crossover model Xpeng‘in 300-350 km arası bir menzile sahip olması bekleniyor. Son çareyi Çinli firmalarla ortaklık kurarak işlerin dönmesini isteyen dev otomotivcilerin geleceklerinin şimdi biraz kara bulutlu olduğunu daha iyi anladım.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın