Yatırım yapmaya başla!

Xiaomi Veri İhlali İddiaları Sonrası Yeni Güncelleme Yayınladı

Geçtiğimiz günlerde veri ihlalleri ile gündeme gelen Xiaomi’den konuyla ilgili yeni bir adım geldi.
Xiaomi Veri İhlali İddiaları Sonrası Yeni Güncelleme Yayınladı

Akıllı telefonlar milyonlarca insanın başlıca iletişim haline gelmiş durumda. Çok sayıda akıllı telefon modeli ve mobil uygulama kullanıcılara daha iyi hizmet sağlamak adına izinleri doğrultusunda veri topluyor. Ancak bazı uygulamalar ve telefonlar kullanıcılardan bilgileri haricinde veri toplama işlemi gerçekleştiriyor ve gizlilik ihlallerinin yaşanmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji devi Xiaomi benzer bir durum ile gündeme gelmişti. Forbes tarafından yapılan bir araştırmada Xiaomi’nin web tarayıcısında bulunan gizli moda rağmen kullanıcılardan veri toplama işlemi yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Ancak şirket konuyla ilgili açıklama yapmış ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtmişti. Yapılan bu açıklamaya rağmen Xiaomi’nin attığı son adım, sorunun varlığını kabul eder nitelikte. Şirket bu sorunun önüne geçecek yeni bir güncelleme yayınladı.

Xiaomi İhlal İddiasını Reddetti

Xiaomi İhlal İddiasını Reddetti

Geçtiğimiz günlerde bir araştırmacı, Xiaomi’nin web tarayıcısında bulunan İncognito moduna rağmen kullanıcılardan veri toplandığını iddia etmişti. Incognito ile tarayıcı gizli mod ile çalışıyor. Toplanan verilerin Alibaba ile paylaşıldığı iddia edilmişti. Şirket ise yaptığı açıklama ise böyle bir durumun söz konusu olmadığı yönündeydi.

Araştırmacı Gabriel Cirlig açıklamasında, “Xiaomi’nin tarayıcı veri toplama ve depolama sürecimizle ilgili birkaç yanlışlık ve yanlış yorum bulunan gizlilik politikasına ilişkin bir makale yayımlandı. Aşağıda konumumuzu destekleyen yedekleme dokümanları ile önemli açıklamalar sunuyoruz.” ifadelerine yer vermişti. Bu durum sonrası gizlilik ihlali olduğu nedeniyle Xiaomi kullanıcılardan tepki almıştı.

Şirketten Yeni Güncelleme

Şirketten Yeni Güncelleme

Şirket ise yaptığı açıklamada veri ihlali yapmadığını belirterek, “sistem bilgileri, tercihler, kullanıcı arayüzü özellik kullanımı, yanıt hızı, performans, bellek kullanımı ve kilitlenme raporları” gibi verilerin toplandığının altını çizmişti. Bu verilerin kişisel bilgi içermediğini belirten Xiaomi yetkilileri, toplanan verilerin kime ait olduğunun bilinmediğini belirtmişti.

Teknoloji devi buna rağmen yeni bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı ve veri toplama işlemini kullanıcıların seçimine bırakacağını duyurdu. Yani Mint Browser ve Mi Browser yazılımları için gelecek güncelleme ile Incognito modunda veri toplama işlemi kullanıcıların seçimine bağlı olacak.

Bu güncelleme sayesinde kullanıcılar için tam anlamıyla bir veri güvenliği sağlanabileceği belirtiliyor. Tabi bu güncelleme sonrası veri toplama işlemi tarayıcıda varsayılan olarak aktif mi olacak yoksa devre dışı mı bırakılacak bu bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum