Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Xiaomi Türkiye’deki Akıllı Telefon Satış Rakamları ile Öne Çıkıyor

Yapılan pazar araştırması üçüncü çeyrekte Xiaomi’nin Türkiye’nin lideri olduğunu ortaya koydu.
Xiaomi Türkiye’deki Akıllı Telefon Satış Rakamları ile Öne Çıkıyor
HABER GİRİŞ

Akıllı telefon üreticileri birbirinden iddialı modeller ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Gelişen teknoloji ile beraber yıl çok daha yüksek kaliteye sahip cihazların üretildiğine tanık oluyoruz. Son yıllarda Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinin yükselişi dikkat çekiyor. Huawei, Xiaomi, OPPO ve Vivo gibi şirketlerin fiyat performans odaklı telefonları kullanıcıların tercih sebebi oluyor. Bu firmalar arasında Xiaomi’nin de son yıllardaki yükselişi ses getirecek türden.

Yapılan pazar araştırmaları bu durumu doğruluyor. Son olarak Canalys tarafından Türkiye pazarına yönelik bir araştırma yapıldı. 2020 yılının üçüncü çeyreğine yönelik yapılan araştırma Xiaomi’nin ülkemizdeki tüketiciler tarafından en çok tercih edilen akıllı telefon üreticisi olduğunu gösteriyor. Çinli şirket ülkemizde Samsung, Huawei, Apple gibi devleri geride bırakmayı başardı.

Xiaomi Türkiye’de Lider Oldu

Xiaomi Türkiye’de Lider Oldu

Yaptığı pazar araştırmaları ile bilinen Canalys, Türkiye odaklı üçüncü çeyrek verilerini kamuoyu ile paylaştı. Çinli şirket yıllık bazdaki pazar payını yüzde 26’ya kadar yükselterek tüm rakiplerini geride bıraktı. Xiaomi’yi yüzde 21 ile Samsung ve yüzde 18 ile Huawei takip ediyor. Apple’ın pazar payı ise yüzde 15 olarak açıklandı. Raporda büyüme oranları da dikkat çekiyor. Xiaomi’nin Türkiye’deki büyümesi yüzde 340’a ulaşmış durumda.

Samsung ve Huawei’nin ise sırasıyla yüzde 17 ila yüzde 7 payında daralma yaşadığı görülüyor. Apple’ın da yüzde 290 büyümesi söz konusu. Türkiye’de Acun Ilıcalı ve Sıla Gençoğlu gibi ünlülere reklam kampanyasında yer veren OPPO’nun da yükselişi ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

GCM Yatırım Banner

Xiaomi Türkiye’den Açıklama

Xiaomi Türkiye’den Açıklama

Xiaomi Türkiye Satış Direktörü İrfan Öztürk yapılan pazar araştırması sonrası memnuniyetini belirten açıklamalarda bulundu. Öztürk, ”Ürün geliştirme süreçlerimizde ve ilerlememizde sürekli görüşlerini bize bildiren Mi Fanlarımızın; ve kullanıcılarımızın desteği olmadan bu noktaya gelmemiz mümkün değildi. Ayrıca bu noktaya gelmemizde büyük katkısı olan başta Türk halkı olmak üzere medyaya, kanaat önderlerine ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Xiaomi yöneticisi 10’uncu kuruluş yıldönümlerini kutladıklarını belirtiyor ve üç temel ilkelerinin olduğunun altını çiziyor. Bunlar sırasıyla;

  • Araştırma yapmak inovasyondan asla vazgeçmeyerek, herkese en yenilikçi teknolojileri sunmak.
  • En iyi fiyat/performans oranına sahip ürünleri sunmak.
  • En etkileyici ürünleri üretmek.

‘Tüketiciye Dürüst Fiyatlar Sunacağız’

 

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Xiaomi Satış Direktörü İrfan Öztürk, Canalys araştırmasının Türkiye’deki kullanıcıların ürünlerini benimsediklerine dikkat çekti. Şirketin pazara girişinin ardından 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon üreticisi olduğunu söyleyen yetkili, rekabet gücünün kendileri için her zaman ön koşul olduğunu ifade etti.

En önemli stratejilerinin tüketicilerin karşısına erişilebilir ve dürüst fiyatlar ile çıkmak olduğunun altını çizen Öztürk, “En kaliteli ve etkileyici ürünleri geliştirmek bizim mühendislik kültürümüzün bir parçası. Belirlemiş oluğumuz üç ilke Xiaomi’nin kaliteli bir şekilde büyümesini sağlayacak ve önümüzdeki on yıl boyunca bizim manifestomuz olacak” diye konuştu.

Çinli şirket global pazarda yapılan araştırmalarda ise dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumuna yükseldi. Apple’ı geride bırakan teknoloji devinin üzerinde Samsung ve Huawei bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde IDC tarafından yapılan küresel pazar araştırması bu durumu ortaya koymuştu. Apple’ın iPhone 12 modellerini satışa sunması ile beraber önümüzdeki çeyrekte nasıl bir performans sergileyeceği ise merak ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.