Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Xiaomi Türkiye, ABD’nin Yaptırım Kararı Sonrası Açıklama Yaptı

Xiaomi Türkiye’den, ABD’nin kara liste kararı sonrası resmi bir açıklama yapıldı.
Xiaomi Türkiye, ABD’nin Yaptırım Kararı Sonrası Açıklama Yaptı

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim teknoloji şirketlerini etkilemeye devam ediyor. Uzun zamandır iki ülke arasındaki ticari gerilim, yeni şirketlerin yaptırımlar ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Bilindiği üzere 2019 yılından bu yana Huawei, ABD’li şirketlerin kara listesinde bulunuyor. Yaptırımlar nedeniyle Huawei akıllı telefon pazarında kan kaybediyor. Özellikle Google servislerinin eksikliği bu süreci daha da hızlandırmış durumda.

ABD hükümetinden bir başka Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’ye yönelik yaptırım kararı çıktı. Bu karar Huawei’ye uygulandığı gibi ağır şartlar içermiyor ancak çeşitli yaptırımlara imkan tanıyor. Xiaomi’nin Çin ordusu ile bağlantılı olduğu iddia ediliyor Bu gelişme sonrası Xiaomi Türkiye’den açıklama geldi. ABD yönetiminin Çin ordusu ile iş birliği yaptığını iddia ettiği Xiaomi’den böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Xiaomi Türkiye’den Açıklama

Xiaomi Türkiye’den Açıklama

ABD hükümeti Xiaomi ile beraber 9 Çin merkezli şirketi yaptırım listesine ekledi. Bunlar arasında SMIC ve DJI gibi dev şirketler de bulunuyor. Xiaomi’ye yönelik yaptırım kararı Huawei ile aynı kapsamda değil. ABD yönetimi Huawei’yi Varlık Listesi’ne eklemiş ve daha katı yaptırımların uygulanmasını sağlamıştı. Xiaomi için henüz Android lisansını iptal olması ya da Google servislerinin engellenmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Xiaomi Türkiye ise hükümetin aldığı karar sonrası yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir.

Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır. Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

ABD’nin Xiaomi Yasağı Ne Anlama Geliyor ?

ABD’nin Xiaomi Yasağı Ne Anlama Geliyor ?

ABD Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bildiride, Xiaomi dışında, Boeing’in rakibi ticari uçak şirketi Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) ile Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc. (AMEC), Luokong Technology Corporation, Beijing Zhongguancun Development Investment Center, GOWIN Semiconductor Corp, Grand China Air (GCAC), Global Tone Communication Technology (GTCOM) ve China National Aviation Holding (CNAH) firmalarının da yaptırım listesine eklendiğine yer verildi.

Bu karar katı yaptırımlardan ziyade yatırım yasağını beraberinde getiriyor. ABD’li yatırımcıların 11 Kasım 2021 tarihine kadar mevcut yatırımlarını geri çekmesi gerekiyor.

Donald Trump geçtiğimiz yıl Amerikan teknolojisi kullanan şirketlerin Çinli firmalara yatırım yapmasını yasaklayan kararnameyi imzalamıştı. Xiaomi ise akıllı telefon pazarındaki yükselişi ile dikkat çekiyor. Çinli şirket yılın üçüncü çeyreğinde Apple’ı geride bırakmayı başarmış ve 100 milyar dolar piyasa değerini aşmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum