Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Xiaomi Gizlilik İhlali İddialarının Doğru Olmadığını Açıkladı

Çinli akıllı telefon devi Xiaomi bir süredir izinsiz veri topladığı iddiaları ile gündeme geliyor. Şirket bu iddiaları reddediyor.
Xiaomi Gizlilik İhlali İddialarının Doğru Olmadığını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, son dönemde birbirinden iddialı modeller ile adından söz ettiriyor. Fiyat performans anlamında son derece memnun eden ürünler ile dikkat çeken şirket, geçtiğimiz günlerde Android 11 tabanlı MIUI 12 arayüzünü resmi olarak tanıtmıştı. Mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber günümüzde pek çok kez güvenlik ihlali iddialarının ortaya çıktığına tanık oluyoruz.

Gerek telefonlar gerekse mobil uygulamalar kullanıcıları izinsiz olarak takip etmesi ve veri toplaması ile gündeme geliyor. Son olarak yapılan bir araştırmaya göre Xiaomi’nin Redmi Note 8 modeli ile kullanıcılardan izinsiz veri topladığı iddia edildi.

Araştırmacı Gabi Cirlig söz konusu telefonun kullanıcıları izinsiz olarak izlediği ve topladığı verileri Alibaba ile gizlice paylaştığını söylemişti. İddiaya göre telefonda yüklü bulunan Mi Borwser Pro ve Mint Browser, gizli mod açıldığında bile telefondan veri topluyor. Çinli şirket konuyla ilgili açıklama yaptı ve iddiaları reddetti.

Xiaomi’den İddialara Yönelik Açıklama

Xiaomi’den İddialara Yönelik Açıklama

Xiaomi kullanıcıların internet üzerinde yaptığı tüm işlemlerin gizlice kaydedildiği ve Alibaba ile paylaşıldığı iddialarını kabul etmediğini açıkladı. Araştırmacı bu toplanan verilerin Alibaba’nın Singapur ve Rusya’da bulunan uzak sunuculara gönderildiğini iddia ediyor.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada, “Dün, Xiaomi’nin tarayıcı veri toplama ve depolama sürecimizle ilgili birkaç yanlışlık ve yanlış yorum bulunan gizlilik politikasına ilişkin bir makale yayımlandı. Aşağıda konumumuzu destekleyen yedekleme dokümanları ile önemli açıklamalar sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Xiaomi ise yaptığı açıklama ile söz konusu işlemleri dört madde ile sıraladı.

  • Veriler kullanıcının rızasıyla toplanıyor
  • Veriler tamamen anonim hale getiriliyor ve sadece analitik amaçlarla kullanılıyor
  • Veriler sunuculardan yerel yasalara uygun şekilde geçiyor
  • Veriler üçüncü taraf tasdikli, endüstri standartlarındaki güvenlik pratikleriyle güvence altına alınıyor

Şirketin açıklamasına bakıldığında veri toplama işlemi olduğu aşikar. Ancak bu işlemin diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi kullanıcıların izni doğrultusunda gerçekleştirildiği vurgulanıyor. Bu iddiaları ortaya atan araştırmacı ile iletişime geçtiğini söyleyen Xiaomi, söz konusu veri toplama şeklinin gerçekle bağlantısı olmadığını belirtiyor. Araştırmacının elinde ise durumun nasıl gerçekleştiğini gösteren bir video bile bulunuyor.

Günümüzde Chrome, Edge, Firefox başta olmak üzere neredeyse tüm tarayıcılar kullanıcılardan veri topluyor. Araştırmacıya göre Xiaomi’nin tarayıcısında bulunan Incognito’nun tamamen gizlilik odaklı olması gerekiyor. Xiaomi bu modda bazı verilerin şifrelenmiş şekilde toplandığını kabul ediyor. Hangi bilgilerin toplandığı ise net olarak açıklanmadı. Çinli teknoloji devinin konuyla ilgili yaptığı açıklamanın yaptığı tam metnini, paylaştığı blog yazısından okuyabilirsiniz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın