Yatırım yapmaya başla!

Çinli Akıllı Telefon Üreticileri Avrupa Yatırımlarını Artırırken Xiaomi Mağazalarını Üçe Katlayacak

Dünyanın beşinci en büyük akıllı telefon satıcısı Çinli Xiaomi, Batı Avrupa’daki mağaza sayısını 2019’un sonuna kadar üçe katlamayı planladığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Çinli Akıllı Telefon Üreticileri Avrupa Yatırımlarını Artırırken Xiaomi Mağazalarını Üçe Katlayacak

Dünyanın beşinci en büyük akıllı telefon satıcısı olan Çinli Xiaomi, Batı Avrupa’daki mağaza sayısını 2019’un sonuna kadar üçe katlamayı planladığını açıkladı. 2017’de İspanya’da Avrupa’daki ilk lokasyonunu açan şirket, yıl sonuna kadar bölgede 150’den fazla mağaza işletmeyi umduğunu söyledi.

Kaldı ki bu rakam 2018 sonundaki 50 rakamından biraz daha yüksekti. Xiaomi’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Wang Xiang, Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress) verdiği demeçte; şirketin planlarını “bu bizim için büyük bir hedef” diyerek anlattı. Bu arada başka bir Çinli şirket olan Oppo, bu ayın başlarında İngiltere dahil olmak üzere Avrupa’da üç yeni bölgede faaliyete başlayacağını açıklamıştı.

Pazar araştırması firması IDC’ye göre Oppo, 2018’in dördüncü çeyreğinde dünya çapında dördüncü en büyük akıllı telefon satıcısı olarak Xiaomi’yi kıl payı geçmişti.

Oppo Xiaomi Kıl Payı GeçtiSamsung, Huawei ve Apple, pazar payına göre en büyük üç satıcıydı. Öte yandan, Çinli teknoloji firmaları Huawei ve ZTE, cihazların Çin hükümeti için casusluk yapacağı endişeleriyle ABD hükümetinin yoğun baskısı altındaydı ve bu durum birçok Amerikalıyı Çinli markalara karşı şüphe içinde bırakmıştı. Buna cevap olarak da Huawei, Xiaomi ve Oppo gibi şirketler Avrupa’ya dört elle sarılıyordu.

Canalys araştırma şirketinden analist Ben Stanton da yakın zamandaki bir raporda, Çinli şirketler ve ABD hükümeti arasındaki politik durumun Avrupalı tüketicilere fayda sağladığını bildirmişti.

Çin ABD Arasındaki gerilim Avrupalı Tüketicilere Yarıyor Ben Stanton bu durumu; “ABD yönetimi, Çinli şirketlerin Avrupa’ya yatırım yapmalarına neden oluyor” sözleriyle açıkça dile getirmişti. Keza Xiaomi, Oppo, OnePlus ve Huawei gibi Çin şirketleri, son yıllarda Avrupa’da hızla yayılmıştı. Analistler, cihazlardaki rekabetçi fiyatların ve yenilikçi özelliklerin Avrupalı tüketicilere daha da çekici geldiğini söylerken, Avrupa’nın bir bölge olarak ABD’ye kıyasla daha az giriş engeli olduğunu vurguluyorlardı.

Xiaomi yöneticisi Wang da bu noktada; ABD pazarının her zaman çekici olduğunu fakat aynı zamanda diğerlerinden çok farklı olduğunu belirterek yorum yaptı.

Xiaomi Wang ABD Pazarı Her Zaman Çekici Ama Diğerlerinden Farklı Taşıyıcının orada çok önemli rol oynadığını ve çok fazla kişiselleştirme yapmanız gerektiğini kaydeden Wang, Avrupa stratejisinin karşılığını verdiğini anlattı. Öte yandan Canalys, Xiaomi’nin Avrupa’daki telefon sevkiyatlarının geçen yıl yüzde 62’ye yükseldiği ve Huawei’in yüzde 56 seviyesinde artış gösterdiği bilgisini de verdi. Aynı dönemde Apple ve Samsung’un sevkiyatları ise düşüş göstermişti. Kısacası, Çinli şirketler daha düşük maliyetle yenilikçi, yüksek kalityeli cihazlar sunarak hızlı bir şekilde pazar payı kazanmışlardı.

Huawei dahil akıllı telefon üreticilerine parmak izi sensörü teknolojisi sağlayan Çinli şirket Goodix’in baş teknoloji sorumlusu Bo Pi de Mobil Dünya Kongresi’nde Çinli akıllı telefon üreticilerin çok daha agresif olduğunu belirtti.

Goodix Çinli Akıllı Telefon Üreticileri Her Zamankinden Agresif Öyle ki bazı analistler Xiaomi’ye Çin’in Apple’ı adını dahi vermişlerdi. Şirket geçtiğimiz Temmuz ayında Hong Kong’da 54 milyar dolar değerlemeyle halka açılmış ancak o zamandan bu yana hisse fiyatı yarı yarıya düşmüştü. Akıllı telefon satışlarının yavaşlaması ve Çin ekonomisinin sağlığı konusundaki endişeler birçok yatırımcıyı korkutmuştu.

Xiaomi’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Wang Xiang ise şirketin hisse fiyatı konusunda endişeli olmadığını ve bunun yerine yenilikçi cihazlar sağlamaya odaklandıklarını vurguladı. Xiaomi’nin geçen ay Twitter hesabından paylaştığı katlanabilir telefonu hakkındaki sorulara ise Wang, firmanın cihazı hala geliştirdiğini söyleyerek yanıt verdi. “Bununla ilgili yapacak çok işimiz var, bu yüzden hala üzerinde çalışıyoruz” diyerek de planı açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum