Yatırım yapmaya başla!

Xiaomi Android Uygulamalarının Olası Risklerine Karşı Kullanıcıları Uyaracak

Xiaomi kullanıcılarına daha güvenli bir deneyim sunmak adına yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.
Xiaomi Android Uygulamalarının Olası Risklerine Karşı Kullanıcıları Uyaracak

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, son yıllarda özellikle fiyat performansa yönelik akıllı telefon modelleri ile kullanıcıların beğenisini topluyor. Ülkemizde de büyük ilgi gören şirket, kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak adına farklı özellikler üzerinde çalışıyor. Teknoloji devinin akıllı telefonlarını ABD’li firmalardan bağımsız olarak üretmek istediği biliniyor. Yine de şu an için pek çok akıllı telefon üreticisi gibi işletim sistemi tercihini Android’den yana kullanıyor.

Google’ın uygulama mağazası Play Store’da sayısız uygulama bulunuyor ve bunlardan pek çoğu kullanıcı güvenliği için risk oluşturabiliyor. Yazılım devi bu uygulamaları tespit ettiğinde kaldırıyor ancak yine de veri ihlalleri yaşanabiliyor. Xiaomi ise benzer durumların önüne geçmek adına kendi çözümü üzerinde çalışıyor. Şirket kullanıcılarını şüphe uyandıran uygulamalara karşı uyaracak bir araç geliştiriyor. Proje hayata geçerse kullanıcılar için çok daha etkin bir koruma deneyimi sunulmuş olacak.

Xiaomi’den Güvenliğe Yönelik Hizmet

Xiaomi’den Güvenliğe Yönelik Hizmet

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber geliştirilen uygulamaların sayısı da hızla artıyor. Bu uygulamalardan doğacak güvenlik risklerine karşı hizmet sağlayıcılar önlemler almaya devam ediyor. Xiaomi bu çerçevede kullanıcı güvenliğine yönelik yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Test edilen özellik, uygulamanın arka planda şüpheli işlemlerde bulunması halinde kullanıcının uyarılmasını sağlayacak. Xiaomi test ettiği özelliği Android 11 tabanlı MIUI 11 arayüzü için düşündüğünü belirtiyor.

Süreçte sorun yaşanmaması halinde bir sonraki işletim sisteminde bu özellik kullanıcılara sunulacak. Örneğin yüklü olan bir uygulama kullanıcıdan habersiz bir şekilde arka planda bazı işlemlerde bulunuyorsa telefon bildirim gönderecek. Bildirim gönderilecek durumlar arasında konum takibi, arama yapma ve izinsiz olarak gerçekleştirilen pek çok kıstas bulunuyor.

Xiaom’nin açıklamasında kullanıcılara şu durumlarda bildirim gönderileceğinin altı çiziliyor.

 • Cep telefonu mesajlarını okuma
 • Sensör verilerine erişim
 • Faaliyet bilgilerine erişim
 • Arama geçmişine erişim
 • Arama yapma
 • Fotoğraf çekme ya da kaydetme
 • Cihaz bilgilerine erişim
 • Panoya erişim ya da panoya öge kaydetme
 • Bağlantılara erişim
 • Konuma erişim
 • Telefon numarasını okuma
 • Arka planda dosyalara erişim ya da dosya kaydetme
 • Arka planda ses kaydetme
 • Takvim etkinliklerine erişim

Tabi çok fazla kriter olduğu için bu özelliğin kullanıcılar için bezdirici hale gelmesi söz konusu. Ancak Xiaomi bu durumların hangisinde bildirim alacaklarını kullanıcı seçimine bırakabiliyor. Yani isteğe bağlı olarak çalışan bu özellik tamamen kapatılabilecek. Teknoloji devi test ettiği özellikle ilgili ilerleyen dönemde kullanıcılara sunmayı planladığını belirtiyor. Yeni güvenlik aracının MIUI 11’de geleceğini düşündüğümüzde epey zaman olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum