Yatırım yapmaya başla!

Xiaomi 2020’de 5G Desteğine Sahip Çok Sayıda Model Sunacak

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi, 2020 yılı içerisinde 5G özelliğine sahip 10 farklı model sunmaya hazırlanıyor.
Xiaomi 2020’de 5G Desteğine Sahip Çok Sayıda Model Sunacak

Akıllı telefon pazarına sunduğu modeller ile adından söz ettiren firmalardan Xiaomi, hem dünyada hem de ülkemizde büyük ilgi görüyor. Çinli teknoloji devi önümüzdeki yıl içerisinde de ses getirecek işler yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz gün Çin’de Dünya İnternet Konferansı gerçekleştirildi ve şirketin CEO’su Lei Jun, Xiaomi’nin gelecek döneme dair yol haritasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Teknoloji devi önümüzdeki yıl 5G desteğine sahip çok sayıda akıllı telefon model sunmayı planlıyor. Bilindiği üzere bu yıl Samsung ve Huawei gibi devler 5G özelliğine sahip telefonları ile sahneye çıkıyor. Xiaomi ise yeni teknolojilere yabancı olmak istemiyor ve henüz yolun çok başındaki 5G pazarının aktif oyuncularından olmayı planlıyor.

Şirketin CEO’su düzenlenen etkinlikte 2020 yılı içerisinde 5G desteği sağlayacak 10 farklı akıllı telefon modeli sunacaklarını söyledi. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde 108 MP kameraya sahip Mi Mix Alpha’yı duyurmuş ve tüm dikkatleri üzerine toplamıştı.

Xiaomi 5G Pazarına İddialı Giriyor

Xiaomi 5G Pazarına İddialı Giriyor

Samsung ve Huawei’nin yeni nesil amiral gemilerinde 5G destekli modeller geliştirdiği biliniyor. Yeni mobil altyapı henüz dünya genelinde çok sınırlı bir bölgede kullanılıyor. Üreticiler ise 5G destekli telefonlar için işi ağırdan alıyor diyebiliriz. Ancak Xiaomi gelecek yıl süreceği modellerin büyük bölümünde bu desteğe yer vermeyi planlıyor. Bilindiği üzere Xiaomi rakiplerine göre yüksek performans sunan telefonlarını uygun fiyat ile sunuyor. Şirket 5G’li telefonlarında da bu stratejiyi benimseyecek.

Çin’de düzenlenen 6. Dünya İnternet Konferansı’nda açıklamalarda bulunan Xiaomi CEO’su Lei Jun, 5G teknolojisi sayesinde video ve oyun deneyiminde yeni bir seviyeye geçiş yapılacağını söyledi. Bu teknolojinin bulut sektöründe büyük rol oynayacağını söyleyen Jun, kullanıcıların 5G destekli telefonlara olan talebinin oldukça yüksek olduğunu belirtti. Jun 2020 yılı içerisinde 5G deneyimi sunan 10 farklı akıllı telefon modeli sunacaklarını ifade ederek iddialı olduklarını ilan etmiş oldu.

Operatörlerin kuracakları altyapı yatırımlarında hızlanmalarını beklediklerini ifade eden Xiaomi CEO’su, “Bu alanda büyük fırsatlar kadar büyük zorluklar ve riskler de var. 5G’de herkesin planı ve programı farklı ancak Xiaomi, iyimser olmaya devam edecek.” diye konuştu.

10 farklı modelin gelecek olması giriş ve orta seviye telefonlarda da 5G özelliğinin olacağını gösteriyor. Şu an için 5G özelliğine sahip telefonlar yüksek fiyatı ile dikkat çekiyor. Ancak Xiaomi’nin 5G teknolojisini kullanıcılarına uygun fiyat ile sunmak istediği görülüyor.

Xiaomi 5G ile Çin’de Rekor Kırdı

Xiaomi 5G ile Çin’de Rekor Kırdı

Çinli teknoloji devi yaptığı testler ile yeni nesil internet teknolojisine ilgisinin büyük olduğunu gösteriyor. Çin’de düzenlenen Dünya İnternet Konferansı’nda Xiaomi 5G’ye yönelik hız testleri gerçekleştirdi. Yapılan ilk testte 400 Mbps indirme hızına ulaşıldı. Daha sonraki denemelerde ise bu hız 787 Mbps’ye kadar yükseldi ve yeni bir rekora imza atılmış oldu.

Şirket daha önce 5G özellikli ilk telefonu Mi 9 Pro’yu piyasaya sunmuştu. Ancak yaşanan stok sıkıntısı nedeniyle telefonlar tükenme noktasına geldi. Gelen yoğun ilgi sonrası Xiaomi tüketici talebini önümüzdeki yıl içerisinde fazlasıyla karşılamak istiyor. 10 farklı akıllı telefon modelinde 5G’ye yer verilecek olması da bu durumu doğrular nitelikte.

Çinli teknoloji devinin CEO’su, önümüzdeki yıl 4G destekli telefonlar çıkarmaya devam edecek olan firmaların zorluklar yaşayacağını iddia ediyor. Xiaomi Çin’deki en büyük rakibi olan Huawei ile daha etkin rekabet etmenin peşinde. Teknoloji devinin kendi ülkesinde sahip olduğu pazar payı yüzde 11.8 olarak açıklandı. Geçen sene bu oran yüzde 13.9 olarak duyurulmuştu. Kendi ülkesinde düşüş yaşayan şirket Avrupa pazarında ise yükselişte.

Geçen yıl Avrupa’daki pazar payı yüzde 6.5 iken bu yıl yüzde 9.6’ye kadar çıkış yaşandı. Akıllı telefon üreticilerinden gelen haberler ve altyapıya yönelik yatırımlar gösteriyor ki 2020 yılından itibaren 5G alanında sıkı bir rekabet başlayacak. Bu durum kullanıcılara daha uygun fiyatı modellerin sunulmasına zemin hazırlayacaktır. Xiaomi’nin giriş ve orta seviye akıllı telefon modellerinde bunu gerçekleştirmek istemesi rakiplerinde nasıl yankı uyandıracak bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum