Yatırım yapmaya başla!

Mnuchin: Xi Toplantısı İyi Gitmezse Trump Çin’i Yeni Tarifelerle Vurmaktan Mutlu Olur

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump’ın Xi Jinping ile görüşmesinin ardından Çin’e ek tarifeler uygulayıp uygulamayacağına dair bir karara varacağını söyledi. İşte detaylar;
Mnuchin: Xi Toplantısı İyi Gitmezse Trump Çin’i Yeni Tarifelerle Vurmaktan Mutlu Olur

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump’ın bu ay Xi Jinping ile Japonya’da yapacağı görüşmenin ardından Çin’e ek tarifeler uygulayıp uygulamayacağına dair bir karara varacağını söyledi.

Pazar günü CNBC’ye konuşan Mnuchin, Amerikan liderinin Çin lideri Jinping’in ticareti ve iki süper güç arasındaki ilişkileri yeniden şekillendirmek için doğru yöne gitmeye istekli olup olmadığına bakarak karar vermeye çalışacağını dile getirdi.

“Eylem görmemiz gerekecek ve Başkan Trump’ın bir anlaşma için doğru yöne ilerlediğimizden emin olması gerekecek, Trump toplantı sonrasında karar verecek” dedi.

Steven Mnuchin: Trump Çin Jinping Konusunda Toplantı Sonrası Karar Verecek Nitekim Trump’ın kendisi de daha önce bir sonraki ticaret savaşı hamlelerini, G-20 toplantısından sonra planlamayı beklediğinin sinyallerini vermişti. “Çin anlaşma ile ilerlemek istiyorsa, hazırladığımız koşullarda ilerlemeye hazırız. Çin’in ilerlemek istememesi durumundaysa Başkan Donald Trump ilişkiyi yeniden dengelemek için tarifelerle ilerlemekten çok mutlu olur” diyen Mnuchin, açıklamalarıyla dikkat çekti.

İki başkan en son 2018 Aralık’ta Buenos Aires’te bir araya gelmiş ve tarifeleri 90 günlüğüne askıya alma konusunda el sıkışmışlardı.

İki Lider En Son Arjantin Bir Araya Geldi Ancak haftalar süren müzakere çabalarına ve bir ticaret anlaşması umutlarına rağmen son dönemde gerilim yükselmiş ve önce Trump’ın ardından da Çin’in ek tarife kararlarıyla görüşmeler durdurulmuştu. ABD’li yetkililer eylemin, Pekin’in daha önce anlaşılmış bir anlaşmayı yeniden müzakere etmeye çalışmasına karşılık gerçekleştirildiğini söylerken Çin bunu reddetmişti. Bu noktada Mnuchin; “çok büyük ilerleme kaydettik, bence yüzde 90 oranında tamamlanmış bir anlaşmaya sahiptik, Çin bazı konularda geri adım atmak istedi, biz de görüşmeleri bıraktık” dedi.

Ülkelerin buradan sonra gideceği yer, ABD Hazine Bakanı’na göre Haziran ayında Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilecek zirvede Trump ile Xi Jinping’in görüşmesine bağlı.

ABD Çin Anlaşması Japonya Görüşmeye Bağlı Açıklamasını desteklemek için Buenos Aires örneğini veren Mnuchin; “İnanıyorum ki Çin, tartıştığımız şartlar üzerinde ilerlemeye istekli olursa, bir anlaşmamız olacak, eğer olmazda tarifelerle ilerlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlaveten, anlaşmayı müzakere ederken en önemli bölümlerinden birinin her daim tarife dışı engellerle ve zorunlu teknoloji transferiyle ilgili olduğunu belirtti. Bu konuların onlar için kritik öneme sahip olduğunu kaydeden Mnuchin, Pekin’in ticaret avantajı kazanmak için yuanı düşük tuttuğu fikrini de reddetti.

Şu an Çin para biriminde görülen herhangi bir zayıflığın kısmen Trump’ın ülkedeki tarifeleri nedeniyle ekonomik baskılardan kaynaklandığını savunan Mnuchin, Huawei’i kara listeye alma kararının ise yalnızca ulusal bir güvenlik sorunu olduğunu bildirdi. “Başkan Trump, ticaret konusunda ilerleme sağlarsak ve belirli garantiler alırsak Huawei konusunda belirli şeyler yapmaya istekli olabileceğini söylüyor” ifadeleriyle de Amerikan liderinin Huawei’ye yönelik yaptırımları gevşetebileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum