Yatırım yapmaya başla!

Xi Jinping, Uluslararası Anlaşmazlıklar için Danışma ve İş Birliği Çağrısı Yaptı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, uluslararası anlaşmazlıkları çözmek için danışma ve iş birliği çağrısında bulundu.
Xi Jinping, Uluslararası Anlaşmazlıklar için Danışma ve İş Birliği Çağrısı Yaptı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Salı günü yaptığı açıklamada, küresel sürtünmelerin müzakereler yoluyla çözülmesi ve ayrılıktan ziyade iş birliğini teşvik etmek gerektiğini dile getirdi. Xi, ülkeyi dünya mallarının alıcısı olarak tanıtmak amacıyla geçen Kasım ayında başlatılan China International Import Expo’da konuştu.

Çin’deki Avrupa Ticaret Odası’nın bu hafta, geçen yılın fuarı hakkındaki şüpheleri ve Şanghay’daki Amerikan Ticaret Odası’nın sadece bir azınlığı, bu yılki CIIE’ye katılmayı planladıklarını söyledi.

Xi’nin Salı günü açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin’in ticaret anlaşmazlığı içinde olduğu ABD’den özellikle bahsedilmedi. Ancak Çin lideri, AB, Japonya, Güney Kore ve diğer uluslararas kuruluşlarla serbest ticaret anlaşmaları sağlama çabalarına dikkat çekti.

Xi, “Ülkeler arasındaki mesafeler kısalmakta ve etkileşimler artmakta, dolayısıyla farklılıklar ve sürtünmeler olsılığı ortaya çıkmatadır. Doğru çözüm, danışma ve iş birliğinde yatmaktadır. Tüm sorunlar eşitlik, karşılıklı anlayış ve barınma ruhuna dayanacaktır,” ifadelerini kullandı.

Ticaret Savaşının Fuara Etkisi

Ticaret Savaşının Fuara EtkisiÇin, uzun zamandır temelde üretici olduğu algısının aksine bir ithalatçı olarak benimsenmektedir. Ayrıca Çin’e ABD ile devam eden ticaret görüşmelerinde yardımcı olmaktadır.

Anlaşmazlığın en önemli noktalarından biri ABD ile Çin arasındaki ticaret açığıdır. Pekin, her iki tarafın da gerginliklerde geçici bir çözüm istediği için Amerikan çiftlik ürünlerinin alımlarını artıracağını söyledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi de büyüme hızındaki yavaşlamanın ortasında iç tüketime daha fazla güvenmeye çalışıyor. ABD doları cinsinden ithalat, Eylül ayında beklenenden fazla yüzde 8,5 oranında düştü. İhracat da hayal kırıklığı yaratarak yüzde 3,2 oranında azaldı.

Etkinliğin wen sitesinde yer alan bir listeye göre John Deere, General Motors, Tesla, Ford, Honeywell International, GE ve Thermo Fisher Scientific, bu yılki ithalat fuarına katılan şirket arasında yer alıyor.

Çin Ticaret Bakanlığı’na göre; Amerikan şirketleri bu yılki fuarda herhangi bir ülkenin en büyük sergi alanına sahip olacak. Bakanlık, ABD’den 192 şirketin fuara katılacağını söylerken, geçen yıl 174 Amerikan şirket fuara katılmıştı.

İş Şüpheciliği

İş ŞüpheciliğiÇin Avrupa Ticaret Odası Şanghay Şubesi, geçen yılın CIIE’sine katılan farklı sektörlerden 34 kişiyi araştırdı. Ankete katılanların yarısı 2018’de anlaşmaları kapattı. Ancak ankete göre yüzde 47’si hala anlaşmalarını sürdürüyor.

Anket raporunda, “Bu takip eksikliği, Avrupa şirketlerinin uzun vadede Çin’de genişlemesi için sağlam bir ortam oluşturmak yerine hızlı imzaları teşvik ederek, bu olayın olumlu bir kamu imajını yaratma baskısını ortaya koyuyor,” ifadelerine yer verildi.

Bununla birlikte Şanghay’daki Amerikan Ticaret Odası, 2019 Çin’deki iş raporunda, üyelerinin üçte ikisinden fazlasının fuara katılmanın çok önemli olmadığını düşündüğünü söyledi. İlgisizliğin olası bir nedeni, Çin’de üyelerin çoğunun üretilmesi olduğunu söyleyen oda, üyelerin sadece dörtte birinin bu yıl katılmak istediğini belirtti.

Xi’nin Salı günü yaptığı açıklama, Çin’in taahhütlerini yerine getirmekte yavaş olduğu fikrine karşı çıktı. Çin lideri, geçen yılki fuarda küresel liderlerle görüşülen 98 girişimin 23’ünün tamamlandığını, 47’sinin ilerleme kaydettiğini ve 28’inin uygulama yolunda olduğunu belirtti.

Ayrıca Çin’in ülkedeki yabancı şirketler için iş ortamını iyileştirme çabalarını vurguladı. Xi, geçen yıl olduğu gibi yeni girişimleri duyurmak için fuarı platform olarak kullanmadıysa da 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan yabancı yatırım yasasından özellikle bahsetti. Xi, “Birbirimizin ellerini bırakmak yerine birleştirmeliyiz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum