Yatırım yapmaya başla!

Xi Jinping Ticaret Anlaşmasını Saygı ve Eşitlik Çerçevesinde İmzalamak İstiyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ticaret anlaşmasının birinci kısmı hakkında ilk kez konuşarak, eşitliğe ve karşılıklı saygıya ihtiyaç olduğunu söyledi.
Xi Jinping Ticaret Anlaşmasını Saygı ve Eşitlik Çerçevesinde İmzalamak İstiyor

ABD ile Çin arasındaki görüşmelere dair neredeyse hemen her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Ticaret anlaşmasına dair beklentileri bir yükseltip bir düşüren bu haberler dolayısıyla finans piyasalarının ve yatırımcıların da kafalarını karıştırıyor.

Geçen hafta ABD kanadından gelen “anlaşmanın ilk aşamasının imzalanmasına çok az kaldı” mesajı iyimserliği artıran en önemli söz olmuştu. Fakat ondan sonra belirsizliğin baş göstermesine sebep olan birçok yeni yorum geldi.

Ekonomistler, ABD Başkanı Donald Trump’ın 15 Aralık’ta Çin mallarına uygulayacağı ek tarife kararının bu anlaşmayı baltalayacağını düşünüyor. Bu nedenle söz konusu tarihten önce imzalanmasının doğru olacağı yorumlanıyor.

Ancak ABD Ticaret Odası’ndan üst düzey bir yöneticisi son değerlendirmesinde, Aralık tarifelerinden önce anlaşmanın birinci aşamasının imzalanmasının zor olacağını söyledi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise ticaret anlaşmasının karşılıklı saygı ve eşitlik temeli anlayışıyla imzalanmasını istediğini vurguladı.

Günlerdir birçok kesimden çeşitli yorumlar gelmesine rağmen Xi Jinping anlaşmaya dair ilk kez konuştu.

Xi JinpingBaşta Trump olmak üzere her iki ülkenin farklı kademelerinde görev alan isimlerden anlaşmaya dair farklı senaryoları dinliyoruz. Fakat Çin Devlet Başkanı kısmi anlaşma konusunda ilk defa yorum yaptı.

Xi, ticaret anlaşmasını kendilerinin başlatmadığını ve hiç de istemedikleri bir durum olduğunu söyledi. Gerekli olan durumlarda karşılık vermek zorunda olsalar da bunun bir ticaret savaşı olmaması için ellerinden geleni yaptıklarının altını çizdi.

Çin Başbakan Yardımcısı ve Baş Ticaret Müzakerecisi Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ı Çin’e davet etti. Liu He, önceki gün yaptığı açıklamada anlaşmanın ilk fazının imzalanması konusunda iyimser olduğunu söylemişti.

ABD’nin Çin’den istediği maddeler konusunda karışık bir tutum izlese de anlaşmanın her koşulda imzalanacağını ekledi. ABD Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissenger ise ticaret anlaşmazlığının bu hızda devam etmesi durumunda Birinci Dünya Savaşı’ndan daha kötü bir hal alacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum