Yatırım yapmaya başla!

Xi Jinping: Modern İpek Yolu Projesiyle İlgilenen Tüm Ülkeler Bize Katılabilir

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, modern İpek Yolu projesinin ikinci forumunun sonundaki konuşmasında; girişimin sonuçları ve faydalarının tüm dünya tarafından paylaşıldığını söyledi.
Xi Jinping: Modern İpek Yolu Projesiyle İlgilenen Tüm Ülkeler Bize Katılabilir

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bugün küresel topluma faydalarını vurgulayarak Bir Kuşak Bir Yol girişimi için ikinci forumu sonuçlandırdı. Pekin liderinin Mandarince açıklamalarından yapılan çevirilere göre Xi Jinping; “ilgilenen tüm ülkeler bize katılabilir” diyerek tüm dünyayı modern İpek Yolu projesine davet etti.

Forumun sonunda gazetecilere konuşan Çin Başkanı; “Bir Kuşak Bir Yol Çin tarafından başlatılırken, sonuçları ve faydaları tüm dünya tarafından paylaşılıyor” ifadeleriyle dikkat çekti. Zira 2013 yılında başlatılan girişim, büyük bir kesim tarafından Çin’in küresel etkisini artırma çabası olarak görülüyor, hatta bazıları tarafından Pekin’in borç tuzağı olarak adlandırılıyordu.

Eleştirmenler de kitlesel altyapı projesi sayesinde Çin’in gelişmekte olan ülkeleri yüksek borç yükü altına girmeye zorlarken, devlete ait olan Çinli şirketlere yarar sağladığını savunuyordu.

Xi Jinping Bir Kuşak Bir Yol Projesi Açıklaması Eleştiriler ışığında konuşan Xi Jinping, bugünkü açıklamasında Bir Kuşak Bir Yol katılımcılarının yüksek kaliteli gelişmeyi sürdürme konusunda aynı fikirde olduklarını dile getirdi. Daha geleneksel ekonomik bağlantı alanlarına ek olarak Xi Jinping, programın dijital altyapının gelişmesini teşvik edeceğini de kaydetti. Forumun bir parçası olarak düzenlenen kurumsal bir etkinliğe katılan şirketlerin 64 milyar doların üzerinde değerde anlaşmalar yaptığının üzerini çizen Jinping, forum öncesinde hatta forum sırasında ülkelerin 283 teslimata ulaştığını aktardı.

Forumun ev sahibi olarak Çin’in bir teslimat listesi yayınlayacağını bildiren liderin basın açıklaması sırasında yanında ABD-Çin müzakerelerini yöneten Liu He’nin olduğu gözden kaçmadı.

Xi Jinping: Modern İpek Yolu Projesi Açıklaması Diğer taraftan bu yılki foruma resmi temsilciler göndermeyen ülkeler arasında ABD ile Hindistan yer alırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı bilgileri verildi. Cuma günkü açılışta ise Xi Jinping, karşılama konuşmasının çoğunu Çin’in yerel ekonomik reform planlarına odaklanarak harcamıştı.

Çin lideri özellikle de Çin-ABD anlaşmazlığının kilit konuları olan fikri mülkiyet uygulamaları, teknoloji transferleri ve açılış politikalarından bahsetmişti. Dünya liderlerine Çin’de reform yapmaya kararlı olduğunu söyleyen Jinping; “Uluslararası makroekonomik politika koordinasyonunda daha etkin bir şekilde çalışacağız. Küreselleşmiş bir ekonomi, küresel yönetişimi gerektirir. Çin olumlu bir yayılma oluşturmak için büyük ekonomilerle makro politika koordinasyonunu güçlendirecektir” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum