Yatırım yapmaya başla!

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsünün Açılışını Yaptı!

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bugün dünyanın en uzun deniz üstü köprüsünün açılışını yaptı. Detaylar şöyle;
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsünün Açılışını Yaptı!

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bugün Hong Kong, Makao ve Zhuhai’yi birbirine bağlayan yeni köprünün açılışını yaptı. Havai fişek eşliğinde köprünün açılışını yapan Xi Jinping’in açılışı ilan etmek dışında herhangi bir konuşma yapmadığı belirtildi.

55 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın deniz üzerindeki en uzun köprüsü olma özelliğini taşıyan yapının, yaklaşık 7 kilometrelik kısmının denizin altında tünel olarak inşa edildiği ve şehirler arası yolculuk süresini 3 saatten 30 dakikaya indirmesinin planlandığı aktarıldı. Köprünün geçiş ücretleri özel araçlar ve taksiler için 21 dolar olarak belirlenirken, köprüyü özel araçla geçmek isteyen sürücülerin geçiş izni alması gerektiği söylendi. Dünyanın en uzun köprüleri arasına girecek köprünün yapımının 9 yılı bulduğu bilgileri de verildi.

Köprünün inşası için yapay bir adanın yapıldığı, 400 bin ton çelik kullanıldığı, 40 metre derinlikte 6.7 km uzunluğunda bir sualtı tünelinin tasarlandığı kaydedildi.

Hong Kong - Makao - Zhuhai Köprüsü AçıldıHong Kong, Makao ve Zhuhai’yi birbirine bağlayan köprüden 2030 yılına kadar günde 29 bin araç ve 126 bin yolcunun geçmesinin planlandığı aktarıldı. Öte yandan, bazı eleştirmenlerin köprüyü işe yaramaz olarak tanımladığı ve Çin’in köprüyle Hong Kong üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istediğini söylediği dile getirildi.

Bazıları da Çinli lider Xi Jinping’in köprüyü açmasının, ülkenin ekonomik liberalleşme taahhüdünü yerine getirmek için bir fırsat olduğunu öne sürdü.

 Xi Jinping Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsünü Açtı Köprünün Hong Kong’un finans merkezini Çin’in Guangdong eyaletindeki en önemli ekonomik ve sanayi merkezlerinden İnci Nehri Deltası bölgesine, aynı zamanda eski Portekiz kolonisine ve kumar merkezi Makao’ya bağlayacağı da vurgulandı. Hong Kong yetkilileri köprünün 120 milyar Hong Kong doları (15.3 milyar ABD doları) fiyat etiketini savunarak, bunun Hong Kong’un bölgesel bir havacılık ve lojistik merkezi olarak konumunu güçlendireceğini söyledi.

Öte yandan, Çin Devlet Başkanı Xi’nin Guangdong’a yaptığı ziyaretin gizlendiği, hükümet medyasının seyahatten, Jinping’in köprünün açılışı için ortaya çıkmadan önce bahsettiği aktarıldı.

Xi Jinping Dünyanın En Uzun Köprüsü Açıldı Bazı gözlemciler de Xi’nin güneydeki turunu, Çin reformlarının başlangıcının 40. yıldönümünde geldiği için fazlasıyla sembolik olarak nitelendirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Baş Yardımcısı Han Zheng de köprünün Çin’in Greater Bay Area için stratejik planına destek vereceğinin üzerini çizerek; “köprü Guangdong, Hong Kong ve Makao arasındaki etkileşimi ve ticareti teşvik ediyor, Greater Bay Area’nın gelişimini kolaylaştırıyor ve İnci Nehri Deltası’nın kapsamlı rekabet gücünü artırıyor” dedi.

Tüm bunların yanında köprünün ilk başta 1980’lerin sonunda önerildiği ancak o zamanlar Hong Kong’un İngiliz koloni hükümeti tarafından reddedildiği bilgisi de paylaşıldı. Köprünün açılışının, ABD ile ticaret savaşı, değişken mali piyasalar, kamu borcu ve yavaşlayan ekonomi gibi nedenlerden dolayı Çin zor bir süreçten geçerken yapılmasına da ayrıca dikkat çekildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum