Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Xi Jinping: Çin Avrupa’nın Özerkliğini Destekliyor

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmede bulunan Çin Devlet Başkanı Jinping, Avrupa’nın güvenliğinin yine Avrupalıların elinde olduğunu söyledi.
Xi Jinping: Çin Avrupa’nın Özerkliğini Destekliyor
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşme yaptı. Çevrimiçi ortamda yapılan görüşmede Ukrayna savaşı ele alındı. Xi, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Avrupa güvenliğini bir kez daha kritik bir kavşağa getirdiğini söyledi.

Bu savaşın daha da büyüyüp, dönüşü olmayan bir noktaya ulaşmasını engellemek için her türlü çabanın sarf edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin’in, Avrupa’nın barış görüşmelerinde pozitif rol oynamasını, dengeli, etkili ve sürdürülebilir Avrupa güvenlik mimarisinin oluşturulmasını desteklediğini aktardı.

“Avrupa’nın güvenliği, Avrupalıların elinde olmalı” ifadesini kullanarak Avrupa ülkelerinin, bölgenin istikrarı ve tarihsel sorumluluğu açısından çözüm odaklı hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin’in Avrupa’nın stratejik özerkliğini desteklediğini ifade eden devlet başkanı, “Çin-AB ilişkisi herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığı gibi bir üçüncü tarafın hükmünde ve kontrolünde olmamalı” dedi.

GCM Yatırım Banner

Çinli bir askeri uzman olan Song Zhongping, Nisan ayında yaptığı değerlendirmede ABD’nin Ukrayna’yı bir NATO üyesi devlet haline getirdiğini belirterek, savaşın tüm Avrupa’ya yayılabileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.