Yatırım yapmaya başla!

Xi, Dünya Liderlerine Çin’de Reform Yapmaya Kararlı Olduğunu Söyledi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Forumu'nun açılışında ulusal ekonomik reform planını tartışan bir konuşma yaptı.
Xi, Dünya Liderlerine Çin’de Reform Yapmaya Kararlı Olduğunu Söyledi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Forumu’nun açılış konuşmasında, sadece yatırımlara odaklanmak yerine ulusal ekonomik reform planını tartışan bir konuşma yapmayı tercih etti. Tartışmaların çoğu, Washington ve Pekin arasında sürmekte olan ticaret savaşının kalbindeki sorunlara odaklandı.

Xi konuşmasında, ülkesinin fikri mülkiyet korumasını artıracağını ve keyfi teknoloji transferlerini durduracağını söyledi.

Jinping Fikri Mülkiyet YorumuXi’nin Mandarin dilinde yaptığı konuşması İngilizceye çevrildi ve “Uluslararası makroekonomik politika koordinasyonunda daha etkin bir şekilde çalışacağız. Küreselleşmiş bir ekonomi, küresel yönetişimi gerektirir. Çin olumlu bir yayılma oluşturmak için büyük ekonomilerle makro politika koordinasyonunu güçlendirecektir,” dedi.

Çin lideri, ülkenin ulusal kazanım için döviz devalüasyonunu kullanmayacağını vurgularken, planlanan ekonomik girişimler hakkında birkaç ayrıntı açıkladı. Ayrıca Çin’in ekonomisine yönelik reformların nasıl yapılacağı konusunda beş maddenin sonuncusu olan diğer ülkelerle yapılan çok taraflı ve iki taraflı anlaşmaların yerine getirilmesi de dahil olmak üzere politikaların başlatılması uygulamasını yaptı.

Xi tarafından 2013’te başlatılan Kuşak ve Yol Projesi, deniz ve kara yolu ağı inşa edilerek Pekin’in etkisinin küresel çapta artırılmasını kapsıyor.

Kuşak ve Yol Projesi AmacıRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yılki foruma katılan isimler arasında yer aldı. ABD ise bu projeyi eleştirerek üst düzey bir yetkili göndermedi. Hindistan da temsilci göndermeyen ülkeler arasında yer alıyor. İki yıl önce yapılan ilk forum ise hem eleştiren hem de destekleyenlerin katılımıyla gerçekleşmişti.

Bu yıl İtalya, Kuşak ve Yol Projesi’ni resmen destekleyen ilk G-7 ülkesi oldu. Malezya, Pakistan, Myanmar, Bangladeş ve Sierra Leone, son birkaç ay içinde Kuşak ve Yol Projesi’ne yönelik taahhütlerinden vazgeçti veya geri adım attı.

Eleştirmenler, Çin’in projeyle gelişmekte olan ülkeleri Çinli şirketlerden yararlanırken yüksek borç yükü almaya zorladığını söylüyor.

Çinli Şirketlerin Borçlarından KorkuluyorReconnecting Asia Project Direktörü Jonathan E. Hillman ve Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin kıdemli başkan yardımcısı olan Matthew P. Goodman, “Bir BRI projesi olarak nitelendirilen, Çin içindeki ve dışındaki çıkar gruplarının inisiyatifleri destekleme konusunda kendi çabalarını yeniden düzenlemelerine izin veren kriterler olmamıştır,” ifadelerini yayımladıkları makalede dile getirdiler.

Ayrıca, “125’ten fazla ülke, Çin devlet medyasına göre BRI işbirliği belgelerini imzaladı. Katılım büyük ölçüde değişen faydaların garantisi değildir,” dediler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum