Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Xbox Series X Yükleme Hızı ve Kullanılabilir Depolama Alanı ile Dikkat Çekiyor

Microsoft’un yeni konsolu Xbox Series X ile ilgili farklı detaylar gelmeye başladı.
Xbox Series X Yükleme Hızı ve Kullanılabilir Depolama Alanı ile Dikkat Çekiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Microsoft oyun sektörüne yaptığı yatırımlarla da adından sıkça söz ettiriyor. Geçmişten bugüne Xbox konsolları geliştiren şirketin çok sayıda oyunun altında da imzası bulunuyor. Bilindiği üzere oyuncular uzun zamandır Xbox Series X ve PlayStation 5 konsollarının heyecanlı bekleyişi içerisinde. Microsoft kısa zaman önce yeni konsoluna dair çıkış tarihi ve fiyat bilgilerini resmi olarak açıkladı.

499 fiyat etiketine sahip olan konsol 10 Kasım’da oyuncular ile buluşacak. Microsoft yeni konsolunun teknik özelliklerini ve tasarımını da gerçekleştirdiği tasarımda göstermişti. Buna rağmen Xbox Series X’e dair yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak oyunun SSD ünitesinin çalışma hızı ve kullanılabilir depolama alanına dair dikkat çeken bilgiler ortaya çıktı.

Bekleme Süreleri Ortaya Çıktı

Bekleme Süreleri Ortaya Çıktı

Yeni nesil konsollarda depolama alanı olarak SSD kullanılacağı biliniyor. Bu da oyunların yükleme sürelerinde büyük artış yaşanacağı anlamına geliyor. Yapılan yeni bir test Xbox Series X’in bir önceki konsol Xbox ONe X’e göre yükleme sürelerini karşılaştırdı. Çıkan bilgilerde yeni konsolun çok daha hızlı bir şekilde oyunları yükleyeceği görülüyor.

Red Dead Redemption 2, Control, Final Fantasy XV ve The Outer Worlds gibi oyunlar üzerinde yapılan testte yüklenme hızlarındaki artış dikkat çekiyor. Bu testin PlayStation 5 tarafında da benzer sonuçlar vereceğini söyleyebiliriz. SSD’lerin okuma yazma hızları diğer depolama birimlerine göre çok daha yüksek seviyede. Bu da oyunların açılış hızlarını olumlu yönde etkiliyor.

GCM Yatırım Banner

Kullanılabilir Depolama Alanına Dair Yeni Detay

Kullanılabilir Depolama Alanına Dair Yeni Detay

Microsoft geçtiğimiz dönemde yaptığı tanıtımda Xbox Series X’in 1 TB SSD ile geleceğini açıklamıştı. Konsol ayrıca harici depolama birimi ile genişletilebiliyor. Ancak konsolun dahili depolama ünitesinin tam kapasite ile kullanılamayacağı ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre Xbox’ın işletim sistemi depolama alanının içerisinde önemli yer kaplayacak. Buna göre SSD’de kullanıcılara 802 GB genişliğinde bir kullanım alanı sunulacağı belirtiliyor.

Dolayısıyla toplam kapasitenin yüzde 20’sinin Microsoft’un kendi işletim sistemine ayrıldığını söyleyebiliriz. Diğer disk olan Seagate Expansion Card bölümünde ise oyunculara 920 GB alan sunulacak. PlayStation 5 tarafında ise kullanılabilir alanın 825 GB olacağı belirtiliyor.

Bu durum söz konusu konsollar için büyük bir sorun teşkil değil. Ancak Microsoft uygun fiyatlı Xbox Series S adında bir konsol daha tanıttı ve bu ürün 500 GB depolama alanı geliyor. Dolayısıyla bu konsolda işletim sisteminde kaplayacağı yer kullanıcılar için olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.