Paylaşım

Xbox One’a Yapay Zeka Temelli FastStart Teknolojisi Geliyor


 

Microsoft, oyun konsolu Xbox One’ın daha hızlı açılmasını sağlayacak yeni bir teknolojinin duyurusunu yaptı.

Oyun konsolları dünyasında sektörün en büyük iki rakibi PlayStation ve Xbox arasında birbirine üstünlük kurma savaşı hız kesmeden devam ediyor. Şu sıralar düzenlenmekte olan E3 2018 konferansında geçtiğimiz gün Microsoft, yeni oyun şirketleri satın aldığını duyurmuştu.

Yine E3 2018’de teknoloji devi Microsoft’tan oyun konsolu Xbox One için geliştirilmiş yeni bir teknolojinin duyurusunu gerçekleştirdi. Microsoft’un duyurduğu yeni teknoloji sayesinde Xbox One, FastStart adı verilen teknoloji daha hızlı açılacak ve oyunlar çok daha çabuk yüklenebilir olacak.

FastStart ile Oyunlar Hızlı Yüklenecek

Microsoft’un E3 2018’de duyurduğu yeni FastStart teknolojisi yapay zeka temelli çalışıyor. Konferansta dünyada ses getiren iddialı oyunların duyurusunu gerçekleştiren teknoloji devi, bu oyunların daha hızlı yüklenmesine olanak sağlayacak yeni güncellemesinin duyurusunu gerçekleştirdi.

Oyun ekibinin geliştirdiği FastStart özelliği sayesinde, konsol oyunun en kısa sürede başlaması için hangi dosyaların gerekli olduğunu otomatik olarak algılıyor ve indirme esnasında bu dosyalara öncelik tanıyor. Bu sayede oyunu oynamak isteyen kullanıcılar oyunun tamamen inmesini beklemeden oynama imkanı bulabilecekler.

Yeni nesil oyunların oldukça yüksek yer kapladığı düşünüldüğünde, FastStart’ın oldukça yararlı bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu teknolojiye oyun geliştirici şirketlerin de uyum sağlaması gerekiyor. Yeni çıkacak oyunlarda bu özelliğin yer alması sayesinde hem oyuncular seçimlerini ona göre yapacak hem de bu oyunlar normalden 2 kat hızlı şekilde açılır durumda olacak.

Oyunlar için Bulut Altyapısı Yolda

Şirketin konferansta yaptığı bir diğer duyuru ise oyunlar için bulut altyapısı kuracağı oldu. Kullanıma sunulacak altyapı ile platformda yer alan oyunlar bulut sürücüsü üzerinden çalıştırılabilecek.

Eğer yüksek donanıma sahip bir cihaza sahip değilseniz Microsoft, bulut altyapısı ile size bu hizmeti vermiş olacak. Bu sayede yüksek donanım gereksinimi duyulan oyunları da konsol kalitesi ile oynamak mümkün olacak. Yeni özelliklerin önümüzdeki aylarda Xbox One oyuncularının kullanımına sunulması bekleniyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın