Yatırım yapmaya başla!

Xbox Başkanı Konsollara Özel Oyunları Doğru Bulmadığını Açıkladı

Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer, konsollara özel oyunlar geliştirmenin doğru olmadığını söyledi.
Xbox Başkanı Konsollara Özel Oyunları Doğru Bulmadığını Açıkladı

Video oyun dünyası geçmiş yıllardan bu yana PC ve konsol ürünleri üzerinde şekilleniyor. son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil oyun sektöründe de hızlı bir yükseliş yaşandığı biliniyor. Konsol tarafında ise PlayStation ve Xbox arasındaki rekabet geçtiğimiz yıllardan bu yana kendisini gösteriyor.

Bu yılın sonuna doğru her iki konsola da yeni modeller eklenecek. Sony geçtiğimiz günlerde PlayStation 5’in tanıtımını gerçekleştirdi. Microsoft’un ise Xbox Series X’i bu ay içerisinde resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor. Her iki konsolun da donanımsal özellikleri büyük oranda biliniyor ve sıkı bir rekabet yaşanması bekleniyor.

Sony ve Microsoft ayrıca geliştirmiş olduğu konsollara özel oyunlar üzerinde çalışmasıyla biliniyor. PlayStation 5 konsoluna özel pek çok özel oyunun önümüzdeki günlerde tanıtılması bekleniyor. Sony CEO’su Jim Ryan geçtiğimiz günlerde konsollarına özel oyunlara dair açıklamasında nesillere inandığını söylemişti. Xbox’ın patronu Phil Spencer ise bu konuda farklı bir fikre sahip.

Xbox Başkanından Özel Oyun Açıklaması

Xbox Başkanından Özel Oyun Açıklaması

Xbox Başkanı Phil Spencer, konsollara özel oyun geliştirmenin oyunculuğun doğasına aykırı olduğunu düşünüyor. Şirket bu çerçevede bir süredir Game Pass abonelik sistemini geliştiriyor. Kullanıcılar bu servise abone olarak pek çok ayrıcalıktan yararlanabiliyor. Bunun yanı sıra mevcut konsol Xbox One için önümüzdeki yıla kadar yeni oyunların çıkmaya devam edeceği belirtiliyor. Spencer geliştirilen oyunların bir ürüne odaklı olmasını doğru bulmadığını söyledi.

PlayStation 5’in donanımıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Spencer, ürünün sahip olduğu SSD’nin alkışlanması gerektiğini söyledi. Xbox patronu kendi konsollarında da yükleme süreleri, kare hızı gecikmeler konusunda da büyük ilerlemeler kaydettiğine dikkat çekti.

‘Özel Oyunlar Doğaya Aykırı’

'Özel Oyunlar Doğaya Aykırı'

Oyun sektörüne yönelik açıklamalarına devam eden Spencer, “Oyunculuk; eğlence, topluluk, şaşırtma, yeni hikâyeler öğrenme, yeni perspektifler kazanma hakkında. İnsanları, bu oyunları deneyimlemekten uzaklaştırmayı oyunculuğun söylediği şeyin tam tersi olarak görüyorum. Ya da birisini benim cihazımı, benim istediğim zamanda satın almaya zorlamak olarak buluyorum” diye konuştu.

PC ürünlerinde çok fazla donanımsal seçenek olduğuna dikkat çeken Spencer, “En fazla ilgi gören PC oyunları, video oyunlarında herkesin gördüğü her şeye rakiptir. Bu nedenle, geliştiricilerin bir dizi donanımda çalışan oyunların, oyun motorlarının veya ekosistemlerin nasıl oluşturulacağını bilmedikleri fikri mevcut. PC’de durumun böyle olmadığını gösteren pek çok kanıt bulunuyor.” ifadelerinde bulundu.

Önümüzdeki yıldan itibaren Xbox Series X ve PlayStation 5’in piyasaya çıkması ile beraber oyun dünyasına yeni bir soluk geleceğini söyleyebiliriz. Yeni konsollar ile beraber geliştirilecek oyunlarda da önemli bir değişim yaşanacağı belirtiliyor.

İki konsola olan ilgide belirlenecek fiyatın önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Microsoft ve Sony henüz çıkacak konsollarının fiyatına dair bir açıklamada bulunmadı. Önümüzdeki günlerde bu konunun aydınlanması bekleniyor. PS5’in ülkemizde 8 bin TL seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum