Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

XBANK ve XUSIN’in Paralel Primi, BIST 100’de Değerlenme ve Teknik Bakış

BIST Bankalar ve BIST Sanayi endekslerinin paralel değerlenmesi, Borsa İstanbul'da primin katılaşması olarak reaksiyon buldu. Harekete ve endekslere teknik bakış şöyle;
XBANK ve XUSIN’in Paralel Primi, BIST 100’de Değerlenme ve Teknik Bakış
Yorum

Dünya geneline karşı sergilediği renk değişimli performansı ile Borsa İstanbul yatırımcı tarafında sergilediği derin primlerle kırılganlığı yüksek bir birim olarak gündeme gelmeye devam ediyor.

Politik kanattaki belirsizliklerin de türk varlıklarında bir olumsuzluk oluşturması, S-400 ve F35 gündeminden gelen Türkiye ABD ilişkilerine dair düşündürücü gelişmeler varlıkların renk seçememesinde ekili maddeler arasında ele alınabilir.

ABD varlıkları ve Asya taraflı yükselişe paralel olarak BIST 100 endeksinde pozitif bir hafta ortası girişi kaydettik. 2 Nisan tarihli haftanın ikinci işlem gününden getirilen veride endeks %0.60 değer kaybetmişti.

Bankalar Tarafı Yeşil

Banka Hisselerinde DeğerlenmeBIST Bankalar Endeksi (XBANK) an itibarıyla yeşil tarafta. Swap taraflı normalleşen faizlerin etkili olabileceğini düşündüğümüz harekette XBANK %1.0 değer kazanarak 123.827 puandan karşımıza çıkıyor. Değer kazanımı gözlense de 2019 ilk çeyrek performansından eser yok.

Günlük bazda 131.128 seviyesinde beliren 50 günlük hareketli ortalama, ilk çeyrekte olası bir önemi yüksek destek niteliği taşırken şimdilerde yine önemi yüksek bir direnç olarak ele alınır vaziyette. Endeks üzerinde 14 günlük periyotta çalıştırılan RSI indikatörü 42 seviyesindeki çizdiği grafiklerle hala satım bölgesinde dalgalanıyor.

XUSIN’de Yeşil

BIST Sanayi Endeksi PrimleniyorSon günlerde gözlediğimiz ayrıntıda XBANK’tan pozitif ayrışan BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) bugün yine değer kazanımı gösteriyor. Ancak bu sefer bankalar tarafında da yeşil ışıkların ağırlığı yüksek. XUSIN %0.87’lik bir genişleme ile 114.695 puanda. 115K üzerinde kalıcı performans yine XBANK’ta olduğu gibi 120K ilk çeyrek desteğini şimdilerde direnç olarak hedef gösterebilir.

Endeksin 14 günlük RSI indikatörü 41 seviyesinde ve satış sinyali vermekte. ADX’te aynı periyotlu çalışma ise 25 noktasında çiziliyor ve alım göstermekte. Hareketli ortalamalardan saatlik veride görünen ise 114.501 bölgesinde meydana çıkan 50 günlük hareketli ortalamanın mesajında alım sinyali veriyor olması.

BIST 100 ve BIST 30 Teknik Verileri

BIST 100 ve BIST 30'a Teknik Açıdan BakışBorsa İstanbul 100 endeksinde 94.000 seviyesi pivot olarak ele alınabilir. Aşağı yönlü harekette 92.660 desteği ilk durak olabileceği gibi, hareketin sürmesi halinde 91.790 seviyesinde bulunan olası destek önem arz edebilir. 

Yukarı tarafa baktığımızda bugünkü performans ile yaklaşılmış olan 94.880 direnci gözetlenebilir. Bu direnç aşılırsa ve gün sonlarının direnç üstünde performansı kaydedilirse Nisan ayının ilk haftası 96.250 direncine yüz çevirebilir. Tabi 95.000 psikolojisi üzerinde bir hafta performansı da bu senaryoda yakın ihtimal olabilir.

BIST 30 %0.69 değer kaybı ile 116.673 puandan dünkü işlemlerini kapatmıştı. An itibarıyla 117.610 puanda işleme devam eden endeks 117.350 seviyesindeki günlük bazlı denge noktasının üzerinde bir duruşa sahip. Görüntünün korunması halinde 118.450 seviyesinde yorumlanabilecek direnç test edilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu