Yatırım yapmaya başla!

X ve Y Kuşağının İş Hayatından Beklentileri

Her dönemin, kendine özgü çalışan tipleri vardır. Şu an iş hayatında Y kuşakları yer alıyor. Bundan önce ise X kuşakları iş hayatını oluşturuyordu. Peki, bu iki farklı kuşağın iş hayatından beklentileri nelerdir? İşte sizlere büyük farklılıkları olan iki kuşağın iş hayatından beklentilerini içeren listemiz:
X ve Y Kuşağının İş Hayatından Beklentileri

Hepinizin bildiği gibi kuşak çatışması hayatımızın her alanında etkili oluyor. Evet, kuşak çatışması! Hepimizin aşina olduğu malum olay! Mesela; bakış açılarının farklılığı yüzünden yaşça büyüklerimizle sık sık fikir ayrılıkları yaşıyor, onların nasıl olup da bu şekilde düşünebildiklerine her seferinde aynı şaşkınlıkla tepki veriyoruz. Anne-babamızın kendi hayatımızla ilgili aldığımız kararlara karşı çıkmalarından tutun da yapmak istediğimiz işlere, evlenmek istediğimiz kişilere ya da evlenmek istemeyişimize varana kadar bir dizi konuda bize “olur mu öyle şey” demelerine katlanamıyoruz. Yani hemen hepimiz kuşak çatışması ne demek sık sık tecrübe ediyor, hangi tarafta olursak olalım bunun aşılması gereken bir problem olduğunu biliyoruz.

Peki, iş hayatındaki kuşak çatışması hakkında ne düşünüyoruz? Ya da düşünüyor muyuz diye sorayım. Hani hepimizin özel hayattan aşina olduğu kuşak çatışmasının diyorum. Bunun iş hayatı üzerinde ne kadar etkili olduğunu veya olabileceğini biliyor muyuz? Mesela; Y kuşağına göre çok daha disiplinli, eski kafalı ve otorite düşkünü olan X kuşağı ile 1980-2000 yıları arasında doğan Y jenerasyonu (Y Kuşağı Nedir, Özellikleri Nelerdir, Buradan Öğrenin) arasındaki çatışmadan ne kadar haberiniz var? Büyük ihtimalle siz de bu 2 kuşak arasındaki çatışmanın farkındasınız ama aradaki sorunun ne kadar büyük olduğunu ya da nasıl çözülebileceğini bilmiyorsunuz. Oysaki yapılması gereken tek şey, 2 kuşağın iş hayatından beklentilerini anlamaya çalışıp, bu beklentilere doğru şekilde cevap vermek ve 1 orta yol bulmak! İşte bunun için de aşağıdaki başlıkları incelemeli ve kuşaklar arası çatışmayı en aza indirgemenin kendinize uygun yolunu bulmalısınız. Karşınızda X ve Y kuşağının iş hayatından beklentileri:

X Kuşağının İş Hayatından Beklentileri Nelerdir?

X Kuşağının İş Hayatından Beklentileri Nelerdir?Şu anda 37 ve 51 yaşları arasında olan Y kuşağının iş hayatından beklentileri sizce neler olabilir? Pek çoğu feleğin çemberinden geçmiş olan bu yaş grubu sizce iş hayatına nasıl bir gözle bakıyor? Bu yaş grubunda olan etrafınızdaki çalışan insanları düşündüğünüzde, aklınıza hiçbir şey gelmiyor mu? O zaman X kuşağının iş hayatındaki temel beklentileri nelermiş, birlikte inceleyelim.

Gelenekselcilik!

Gelenekselcilik!X kuşağının iş hayatından beklentileri nelerdir, sorusunun cevabıyla başlayalım. Evet, 1965-1979 yılları arasında doğanları ifade eden X kuşağı iş hayatında geleneksel yaklaşımla hareket ediyor. Otoriteyi, ast-üst ilişkisini ve kuralları seven X kuşağı için eski kafayla hareket ediyor da denilebilir. İşte bu nedenle de Y kuşağıyla sık sık çatışma yaşıyor çünkü Y kuşağı geleneksel yaklaşımdan hiç ama hiç hoşlanmıyor.

Kendini Garantiye Almak!

Kendini Garantiye Almak!X kuşağının iş hayatına dair bir diğer beklentisi de bu! Yani X kuşağının iş hayatından en önemli beklentilerinden bir tanesi kendisini garantiye almak! İşte bu nedenle de gerek müşteriler gerekse yöneticiler konusunda sıkıntı yaşamaktan kaçınıyor. Sineye çekme işini ustalıkla yapan ve deyim yerindeyse eşeğini her zaman sağlam kazığa bağlayan X kuşağı bu yaklaşımı nedeniyle de Y kuşağıyla sık sık ters düşüyor.

Yaşamak için Çalışmak!

Yaşamak için Çalışmak!İş hayatında yaşanan kuşak çatışmasındaki en büyük sorunlardan bir tanesi de bu! Çünkü X kuşağı işini “yalnızca para kazanmak” amacıyla yaparken, Y kuşağı sadece maddiyatı düşünmüyor. Tabii, bu durumda X kuşağının edinmiş olduğu tecrübeler, yaşadığı sıkıntılar ve maddi zorluklar epey etkili. Sonuç olarak; X kuşağının benimsediği bu “yaşamak için çalışmak” felsefesi, Y kuşağının iş hayatına bakış açısına tamamen ters düşüyor.

Y Kuşağının İş Hayatından Beklentileri Nelerdir?

Y Kuşağının İş Hayatından Beklentileri Nelerdir?Peki ya Y kuşağı! En küçüğü 16, en büyüğüyse 36 yaşında olan Y kuşağının iş hayatındaki duruşu ve beklentileri neler? Esneklik? Eğlenceli bir iş ortamı? Özgürlük? Düzgün çalışma koşulları? Bunlar Y kuşağının iş hayatından beklediği şeyler olabilir mi dersiniz? Gelin; aşağıdaki başlıklardan sorunun cevabı neymiş birlikte öğrenelim. Hatta yeri gelmişken, iş hayatındaki farklı Y kuşağı tiplerini de incelemenizi öneririm.

Yenilikçilik!

Yenilikçilik!1980-2000 yılları arasında doğan Y kuşağının iş hayatından beklentisi ise yenilikçi bir tarz! Yani Y jenerasyonu için iş hayatında kalıplaşmış kuralların pek bir önemi yok. Hatta pek çok Y kuşağı insanının iş hayatındaki katı kurallara açık yüreklilikle karşı çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sonuçta; yenilikçi düşünen Y kuşağı ile geleneksel yaklaşımla hareket eden X kuşağı arasında bu zıtlık yüzünden sık sık sorun yaşanıyor.

Gerektiği Yerde Risk Almak!

Gerektiği Yerde Risk Almak!X kuşağının aksine Y kuşağı risk almayı seviyor. Ve gözü kara olan Y kuşağı, bu cesaretiyle başarıya diğerlerinden çok daha yakın duruyor. Sorumluluk ve risk almayı seven Y kuşağı, kararından emin olduğu zaman (bu her şeyini kaybetmek pahasına olsa bile) büyük bir cesaretle vermiş olduğu kararın sonuna kadar arkasında duruyor.

Sevdiği İşi Yapmak!

Sevdiği İşi Yapmak!Y kuşağının iş hayatından bir diğer beklentisi ise eğlenerek çalışmak istemesi. Hani X kuşağı gerekiyorsa sevmediği işlerde de çalışabiliyordu ya işte bu yaklaşıma Y kuşağında pek rastlanmıyor. Rastlansa bile Y kuşağı sevmediği işlerde uzun süreli çalışamıyor.

Çünkü onun için önemli olan şey sadece para kazanmak değil, aynı zamanda yaptığı işten keyif de almak! İşte bu nedenle; Y kuşağı aradığı işi bulduğunda gerçekten çok başarılı olabiliyor ve bu başarıyı hiç de öyle zorlanmadan elde edebiliyor. Nitekim işini severek, keyif alarak yapıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum