Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WWE Hisseleri Milyon Dolarlık Anlaşmalar ile Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı!

World Wrestling Entertainment hisseleri açılış öncesi yapılan işlemlerdeki yükselişiyle dikkat çekti. İşte yükselişin nedenleri…
WWE Hisseleri Milyon Dolarlık Anlaşmalar ile Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li profesyonel güreş şirketi WWE (World Wrestling Entertainment) hisseleri, bugün açılış öncesi yapılan işlemlerde % 15’e varan oranlarda yükseldi. Bu yükselişin ardında ise WWE’nin iki hit haftalık programı için yaptığı dev anlaşmalar vardı.

Nitekim WWE, Comcast bünyesindeki USA Network ile Fox bünyesindeki Fox Sports ile ortaklık anlaşması imzalamıştı. 1 Ekim 2019’dan itibaren ve 5 yıl geçerli olacak anlaşmaya göre; USA Network Pazartesi günleri Raw’ı, Fox Sports da Cuma günleri Smackdown’ı yayınlama hakkı kazandı.

Daha önce NBC Universal ile yapılan anlaşmalarla birlikte yeni ortaklıkların, WWE’nin ABD’deki dağıtımının ortalama yıllık gelirini % 3.6 oranında artıracağı belirtildi.

WWE  USA Network ile Fox'la Anlaştı Hatta WWE, yeni ortaklıklar sayesinde elde edilecek gelirin 2019’da 311 milyon dolar, 2021’de de 462 milyon dolar olacağını öngördü. Ayrıca spor eğlence şirketi, bu zaman dilimi içerisinde başka anlaşmalara imza atabileceğini ve bunun da geliri daha da artırabileceğini söyledi.

Bu noktada; WWE’nin hazırladığı Raw’ın 1993’ten bu yana tam 25 yıldır yayımlandığı bilgisi de paylaşıldı.

WWE Hisseleri Rekor Kırdı Raw gibi köklü bir profesyonel güreş programı olan Smackdown’un da 1999’dan bu yana kesintisiz yayınlandığı belirtildi. Sonuçta WWE, Netflix benzeri bir yayın hizmeti olan WWE Network’u zorluyor olsa da TV dağıtım anlaşmalarının hisse fiyatlarına reaksiyonu, bu anlaşmaların önemini gösterdi.

İlaveten; 2018’in Ocak – Mart döneminde WWE Network’un ortalama ücretli abone sayısının % 5 oranında artarak 1.56 milyona ulaştığı kaydedildi.

Milyon Dolarlık Anlaşmalar WWE Hisselerine Rekor Kırdırdı!Yeri gelmişken; WWE Network’un Hindistan ve Orta Doğu gibi yeni pazarlarda büyümeye çalıştığını, ayrıca Suudi Arabistan’la yaptığı anlaşmayla da dikkat çektiğini söyleyelim. Suudi Arabistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Spor Genel Müdürü Turki Al-Şeyh’in Mart ayında yaptığı duyuruya göre ABD’li profesyonel güreş şirketi WWE ile 10 yıllık bir sözleşme imzalanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Sonuçta WWE; Comcast ile Fox’la yaptığı anlaşmaların ardından yeni bir rekora imza attı. Çünkü şirket hisseleri 70 doların üzerindeki açılış rakamıyla tüm zamanların en üst seviyesine çıktı. Burada ek bilgi olarak; Fox ile yapılan anlaşmanın değerine kısaca değinebiliriz.

Keza Hollywood Reporter, Fox ile yapılan Smackdown anlaşmasının yıllık 205 milyon dolar olduğunu ve toplam değerinin 1.25 milyar dolara ulaşacağını yazdı. USA Network ile yapılan Raw anlaşmasının ise yıllık 265 milyon dolar olduğu söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.