Yatırım yapmaya başla!

WSJ: FED Bu Ay Oranları Yarım Değil, Çeyrek Puan Düşürecek

WSJ, derinleşen bir küresel ekonomik görünüm ortasında FED’in oranları yarım değil çeyrek puan düşüreceğini yazdı.
WSJ: FED Bu Ay Oranları Yarım Değil, Çeyrek Puan Düşürecek

The Wall Street Journal, yetkililerle röportajlara ve kamuya açık konuşmalara atıfta bulunarak FED’in bir sonraki toplantısını iki hafta içinde gerçekleştirdiğinde oranları yarım değil çeyrek puan düşüreceğini yazdı.

Federal Açık Piyasa Komitesi, son toplantısında 10 yıldan fazla bir süre içinde ilk kez çeyrek puan indirse de bazı tüccarlarla yatırımcılar daha derin bir düşüş ve daha agresif bir oran
düşürme döngüsü istediklerini belirtmişlerdi.

Elbette Başkan Donald Trump da daha fazla indirim çağrışımda bulunanlar arasında yer almış, merkez bankasına faiz düşürmesi için baskısını sürdürmüştü.

Trump FED Baskı SürdürüyorAğustos ayında yaptığı bir açıklamada da FED’in faizi en az yüzde 1 oranında düşürmesi gerektiğini savunmuştu. Ancak WSJ, yarım puan indirmenin Fed içinde destek alamadığını söyledi. Çarşamba günü St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, Fed’in hem finansal piyasa beklentilerinin hem de küresel ticaret savaşının önüne geçmek için bir sonraki toplantısında oranları yarı yarıya düşürmesi gerektiğini dile getirdi.

FED’in 25 artı 25 yerine tek seferde 50 baz puan indirim yapması gerektiğini öne süren Bullard, Eylül ve Ekim’de iki indirim yerine tek indirimin daha iyi olduğunu aktardı.

FED Tek Sefer 50 Baz Puan CME Fedwatch aracına göre ise tüccarlar Eylül toplantısında çeyrek puanlık kesim olasılığını yüzde 95 ve 50 baz puanlık kesim olasılığına ise yüzde 5 şans vermişlerdi. Ağustos ayındaki kargaşanın ortasında bir ay önce de yarım puanlık bir kesim olasılığını %29 olarak bildirmişlerdi. Tabii faiz indirimine ihtiyaç olmadığını savunanların sayısı da az değildi.

Örneğin; Boston FED Başkanı Eric Rosengren, geçtiğimiz günkü açıklamasında ülke ekonomisinin artan risklere rağmen halen güçlü olduğunu, bu nedenle Eylül toplantısında faiz indirimine gitmeye gerek duymadığını söyledi. Kansas City FED Başkanı Esther George ile Dallas FED Başkanı Robert Kaplan da Eylül toplantısında faiz indirimine gerek olmadığını savunmuşlardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum