Yatırım yapmaya başla!

Hizmete Giren WPA3 Protokolü ile Kablosuz Ağlar Daha Güvenli Olacak!

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak duyurusu yapılan WPA3 kablosuz güvenlik protokolü resmi olarak hizmete girdi. İşte detaylar…
Hizmete Giren WPA3 Protokolü ile Kablosuz Ağlar Daha Güvenli Olacak!

Son yıllarda internetin hızla yaygınlaşmasıyla beraber kablosuz ağ kullanımında da büyük artış yaşanıyor. Bu denli yoğun artış sonrası kablosuz cihazların ağ güvenliği de önemli bir hal almaya başladı. Kötü niyetli kişiler kablosuz ağlara rahatlıkla sızıyor, kullanıcıların veri ve cihaz güvenliğini tehlikeye atabiliyorlar.

Bu durumun önüne geçmek için kablosuz cihaz güvenliğinde çeşitli güvenlik protokolleri kullanılıyor. Daha önce WPA, günümüzde ise WPA2 güvenlik protokolleri kablosuz ağların güvenliğini sağlamak için gerekli standartlar olarak kullanılıyordu. Ancak önümüzdeki günlerden itibaren WPA3 güvenlik standardı, ağ cihazlarında kullanılmaya başlanacak.

WPA3 Dönemi Resmen Başladı

Wi-Fi cihazlarda 14 yıldır WPA2 güvenlik protokolü standart olarak kullanılıyordu. Yapılan son duyuru ile WPA3 kablosuz güvenlik protokolünün Alliance sertifikalı cihazlarda zorunlu olarak kullanılacağı belirtildi.

Bu sayede Wi-Fi cihazlarda çok daha güvenli şifre oluşturmak mümkün olacak. WPA2’nin 14 yıldır kullanılıyor olması çeşitli güvenlik açıklarına davetiye çıkarıyordu. Yeni güvenlik protokolünün söz konusu açıkların önüne geçeceği belirtiliyor. Daha önce 128 bit şifreleme sistemi ile korunan kablosuz ağ cihazları WPA3 ile 192 bit şifreleme ile oluşturulmuş güvenliğe sahip olacak.

Easy Connect ile Akıllı Cihazlara Kolay Bağlantı

WPA3 protokolünün getirdiği güvenlik avantajıyla beraber başka kullanışlı özellikler de geliyor. Yeni güvenlik protokolü ile akıllı cihazlar Easy Connect özelliği ile kablosuz ağlara çok daha kolay şekilde bağlanabilecek. Günümüzde hemen her ürünün kablosuz şekilde internete bağlandığını düşündüğümüzde bu özellik çok işlevsel bir hal alacağa benziyor.

Hemen belirtelim yeni güvenlik WPA3 protokolü mevcut durumdaki kablosuz cihazları herhangi bir şekilde etkilemeyecek. WPA2 ürünler yine halihazırda kullanılmaya devam edecek. Ancak bazı cihaz üreticileri WPA3 standardına müsait olan ürünleri için yeni güncellemeler yayınlayabilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum