Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekor Üretim Yapan Woodside Petroleum’a Göre Piyasada En Kötüsü Geride Kaldı

Yaşanan pandemiye rağmen 2020’nin ilk altı ayında 50,1 milyon varil üretim yapan Woodside Petroleum’un CEO’su en zorunun atlatıldığını düşünüyor.
Rekor Üretim Yapan Woodside Petroleum’a Göre Piyasada En Kötüsü Geride Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralyalı petrol arama ve üretim şirketi Woodside Petroleum, yarı yıl  finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamada 2020’nin ilk yarısının gerek dünya gerekse kendileri açısından benzeri görülmemiş aksamalar yaşandığı bir dönem olduğu ifade edildi. Yine de tüm zorluklara rağmen yüksek üretim seviyesine ulaşıldığı belirtildi.

Woodside Petroleum, 2020’nin ilk altı ayında düzeltmiş net karında %28 düşüş bildirdi.
Woodside Petroleum Finansal Sonuçları
Kaynak: Woodside Petroleum

Woodside CEO’su Peter Coleman, koronavirüs pandemisinin bu yıl küresel petrol ve gaz piyasalarına son kırk yılın en kötü dönemini yaşattığını söyledi. Kendi şirketlerinin tüm aksaklıklara rağmen güçlü bir yarı yılı ve artan sermaye harcaması dönemini geride bıraktıklarını ifade etti.

Bunun düşük maliyetli, güçlü operasyonlar sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi. Sermaye yönetiminde disiplinli davranışlarının ve hissedarlara uygun getirilerin mevcut stratejik büyüme planlarını ilerletmelerine yardımcı olduğunun altını çizdi.

Yılın ilk yarısında gerçekleşen rekor üretimi, çalışanların devam eden kararlılığıyla açıklanabileceğini anlattı. İlk yarıda 303 milyon dolar net kar açıklandı. Söz konusu dönemde 264 milyon dolarlık serbest nakit akışı bildirilirken, 7.552 milyon dolar açıklanan likidite, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %43 arttı.

Hisse başına 26 cent temettü ilan edildi. Bu rakam için analistlerin beklentisi 28 centti. 50,1 milyon varil olan rekor üretimden 1.907 milyon dolar işletme geliri sağlandı.

Woodside CEO’su Peter Coleman, petrol piyasasında en kötüsünün geride kaldığını söyledi.

Aralık ayından bu yana yaşanan Covid-19 pandemisi petrol talebini hiç olmadığı kadar kötü etkiledi. İnsanların evlerinde kalması, iş yerlerinin kapanması ve uçuşların durdurulması akaryakıta olan talebi neredeyse sıfıra indirdi. Bu gelişmelerin etkisiyle fiyatlar özellikle Nisan ayında sert geriledi.

Ancak Haziran başı itibarıyla kısıtlamaların kaldırılması piyasanın az da olsa toparlanmasına yardımcı oldu. Bu dönemde fırsatları yakından incelediklerini söyleyen Woodside CEO’su, arz ve talep şoklarında en kötüsünün yaşandığını dile getirdi.

Salgın döneminde gaz ve petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak zor kararlar aldıklarını söyleyen Coleman, bunlar arasında harcamaları yarı yarıya azaltmak ve yatırımları ertelemek gibi uygulamaların yer aldığını anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu