Yatırım yapmaya başla!

Woodman Asset Management Stratejistinden Çarpıcı Türk Lirası Yorumu

Yurt içi piyasalar normalleşme sürecine girmiş gibi gözükse de kısa vadede düzensiz bir dalgalanma gözleniyor. Buna karşın TL'de değer kazançları dikkat çekiyor. İşte detaylar;
Woodman Asset Management Stratejistinden Çarpıcı Türk Lirası Yorumu

Rahip Brunson’ın tutuklanması ile ABD ve Türkiye arasında gerilen ipler, 12 Ekim tarihli duruşmanın ardından bir miktar normalleşti. Etkileri, dolar kurunda değer kaybı şeklinde görülse de düzensiz bir dalgalanma gerçekleşiyor. Dünkü işlemlerde 5,51 lira sınırına kadar hızlı bir düşüş kaydetse de ardından hızlı bir çıkış gerçekleştirdi. Bugün ise sabah saatlerindeki düşüşü koruyamadı ve yeniden yükseldi.

Woodman Asset Management AG stratejisti Bernd Berg, kurda görülenlerin tipik bir düşüş ve yükseliş süreci olduğunu dile getirdi.

Kurda Yaşananlar Tipik DalgalanmaBerg, “İlk olarak kurun zemin bulamadığı panik satışı oluyor. Merkez bankası kurtarmaya gelip eğrinin önüne geçtiğinde kur istikrar kazanmaya başlıyor, volatilite düşüyor ve sonra çok büyük bir ralli görüyoruz,” ifadelerini kullandı. Türk lirasında 2018 yılında az sayıda ralli gerçekleştiği görülürken, kurun yönü açısından Ekim ayı ivmesinin dönüm noktası sinyali olabileceği belirtiliyor.

Türk lirası, dolar karşısındaki iki haftalık kazancını yaklaşık yüzde 10 seviyesine taşımış bulunuyor.

Türk Lirası 2 Haftalık Kazanç Oranı2014 yılından bu yana görülen en uzun yükseliş serisini sürdüren Türk lirası, bazı teknik göstergelere göre yükselişini yavaşlattı. Buna karşın diğer göstergelerde yükselişin süreceğine dair işaretler bulunuyor. Uzmanlar, Türk lirasındaki yükselişin Türkiye açısından verimli olduğunu dile getirirken, yatırımcılar Merkez Bankası’nın işi ağırdan aldığını düşünüyorlar. 25 Ekim’deki PPK toplantısına daha elverişli bir ortamda girileceği de biliniyor.

Dolar Kurundaki Değişimleri Canlı İzlemek için Tıklayın!

MACD göstergeleri dolardaki aşağı yönlü baskının süreceğine işaret ederken, kur yüzde 0,14 oranında artıda 5,6417 lirada seyrediyor.

Kurda MACD GöstergeleriDolar kuru Asya piyasalarına 5,6372 liradan başladıktan sonra yurt içi piyasaların açılışında düşüş kaydetti. TSİ 09:00 sularında 5,607 liraya kadar gerileyen kur, yeniden yükseliş eğilimi göstererek 5,63 – 5,65 bandında dalgalanmaya başladı. Dünkü işlemlerde 5,51 liraya kadar gerileyen dolar kurunda 5,50 ve 5,70 lira sınırları takip ediliyor.

Kurda görülen olumlu hareketlerin hem Brunson krizi hem de cari açıktaki azalmadan kaynaklandığı biliniyor.

Brunson ve Cari Açık EtkisiCari açıkta yaşanan azalmanın önemli bir etken olduğu belirtilirken, reel sektörün döviz borcu ile FED’in alacağı kararlar bekleniyor. Haftanın son işlem gününde önemli bir veri programı bulunmuyor. Türkiye’de büyümeyle birlikte ithalatın göreceli azaması, cari açığı azaltırken, enflasyon gelişmeleri yakından izleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum