Yatırım yapmaya başla!

Windows Uzak Masaüstü Güvenlik Açığı Uyarılara Rağmen Varlığını Sürdürüyor

Microsoft tarafından geçtiğimiz günlerde Windows kullanıcıları güvenlik açığına karşın uyarılmıştı. Ancak uzmanlara göre milyonlarca kullanıcı halen risk altında.
Windows Uzak Masaüstü Güvenlik Açığı Uyarılara Rağmen Varlığını Sürdürüyor

Dünyada milyonları bulan kullanıcı sayısına sahip olan Windows işletim sistemi, çoğu zaman güvenlik açıkları ile gündeme geliyor. Özellikle internet ağlarına açık olan cihazlarda kolaylıkla zararlı yazılımlar bulaşıyor ve kullanıcılara faturası ağır oluyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Windows kullanıcıları için yüksek risk içeren yeni bir güvenlik açığının varlığından söz edilmişti.

Windows uzak masaüstü uygulaması üzerinde bulunan güvenlik açığı nedeniyle milyonlarca kullanıcının risk altında olduğu belirtilmişti. CVE-2109-0708 adı verilen güvenlik açığı uzak masaüstü yoluyla kullanıcı onayı olmadan zararlı yazılımların yerleştirilmesine olanak sağlıyor. Hackerlar bu yolla karşı taraftaki bilgisayarı istediği gibi yönetebiliyor kişisel verileri ele geçirebiliyor.

Microsoft bunun için yama yayınlamış olmasına rağmen, güvenlik uzmanlarına göre halen risk devam ediyor. Milyonlarca kullanıcının söz konusu yamayı yüklemediği ve işletim sistemlerinin saldırılara açık olduğu belirtiliyor.

Windows’ta Devam Eden Güvenlik Açığı

Windows’ta Devam Eden Güvenlik Açığı

Solucan adıyla bilinen zararlı yazılımların uzak masaüstü yoluyla Windows işletim sistemlerini tehdit ediyor. Errata güvenlik şirketi uzmanlarından Rob Graham, Microsoft’un güvenlik yamasını yayınlamış olmasına rağmen tehlikenin devam ettiğini söyledi.

Üstelik yaptığı çalışmalar sonrası risk altındaki bilgisayar sayısının 1 milyona yakın olduğu ortaya çıktı.Graham, söz konusu açığın uzak masaüstü portunun açık olması nedeniyle kolaylıkla bulaştığını ifade ediyor.

Microsoft Bluekeep adıyla yayınladığı güncellemelerin içerisinde bu yamayı da kullanıcılarına gönderdi. Yama söz konusu açık portu kapatıyor ve güvenlik açığını ortadan kaldırıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz süreçte WannaCry adıyla yayılan güvenlik açığı dünya genelinde ses getirmişti. Mevcut uzak masaüstü açığının, WannaCry ile eşdeğer riske sahip olduğu belirtiliyor.

Windows’un Yaygın Olması Tehlikeyi Büyütüyor

Windows’un Yaygın Olması Tehlikeyi Büyütüyor

Uzmanlara göre zararlı yazılımların Windows işletim sistemleri zemininden ilerlemesi ekstra tehlike yaratıyor. Windows dünyanın açık ara en çok kullanılan işletim sistemi konumunda. Cihazların internet ağına açık olması nedeniyle zararlı yazılımlar kolay bir şekilde yayılıyor.

Microsoft söz konusu açığı ortadan kaldıran BlueKeep adında bir yama yayınladı. Güvenlik uzmanı Graham, kullanıcıları işletim sistemlerini güncellemeleri yönünde uyarıyor. Windows’un uzak masaüstü uygulaması ağırlıklı olarak işletmelerde kullanılıyor. Graham, çoğu işletmenin risk altında olduğunu ifade ediyor ve gerekli yamaların yüklenmesi gerektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum