Yatırım yapmaya başla!

Windows’ta İzinsiz Kripto Madenciliği Yapan Lucifer Adlı Yazılım Keşfedildi

Uzmanlar yaptıkları araştırma ile Windows kullanıcılarını tehdit eden kötü amaçlı bir yazılıma rastladı.
Windows’ta İzinsiz Kripto Madenciliği Yapan Lucifer Adlı Yazılım Keşfedildi

Microsoft’un yıllardır geliştirdiği Windows işletim sistemi dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Kullanılan yazılımların güvenlik seviyesi kullanıcı verilerinin korunması açısından büyük önem arz ediyor. Microsoft son olarak piyasaya sürdüğü Windows 10 için yayınladığı güncellemeler ile güvenlik yamaları sunuyor.

Bu güncellemeler ile pek çok yeni özellik kendisini gösteriyor. Yapılan bu güncellemeler sonrası yeni hataların da ortaya çıktığına sıkça tanık oluyoruz. Geçtiğimiz dönemde Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarında anormal bir artış oldu. Bu paraların bu denli değer kazanması sonrası kripto para madenciliği büyük önem kazanmıştı.

Hackerlar tarafından geliştirilen kötü amaçlı yazılımlar kullanıcıların bilgisayarlarında izinsiz bir şekilde madencilik faaliyetinde bulunuyordu. Uzmanların yaptığı son araştırma bu duruma neden olan kötü bir yazılımı daha ortaya çıkardı. Lucifer adı verilen kötü amaçlı yazılım Windows kullanıcılarını tehdit ediyor.

Windows PC’lerde Yeni Güvenlik Açığı

Windows PC’lerde Yeni Güvenlik Açığı

Güvenlik uzmanları Windows kullanıcılarını etkileyecek Lucifer adlı bir kötü amaçlı yazılıma karşı uyarılarda bulundu. Söz konusu yazılım kısa sürede yayılım gösteriyor ve arka planda izinsiz bir şekilde kripto para madenciliği yapıyor. Yazılımın ayrıca bilgisayarları DDos saldırılarına karşı da korumasız hale geldiği belirtiliyor.

Bu yazılımın daha önce tespit edilen Satan ve Ransomware adlı yazılımlar ile karıştırılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, kripto para madenciliğinde daha etkili olduğunu söyledi. Lucifer adlı yazılıma dair ilk saldırının 10 Temmuz tarihinde gerçekleştiği belirtiliyor.

Devam eden günler içerisinde de yeni saldırıların olduğu tespit ediliyor. Uzmanlar konuyla ilgili, “Etkilenen yazılıma mutlaka tüm güncelleştirmeler yapılmalı. Güvenlik açığından etkilenen yazılımlar arasında Rejetto HTTP Dosya Sunucusu, Jenkins, Oracle Weblogic, Drupal, Apache Struts, Laravel framework ve Microsoft Windows yazılımları var. Şifre çalınmasını engellemek için de çok güçlü şifrelerin oluşturulması tavsiye edilir.” açıklamasını yaptı.

Araştırmacılar bu gibi saldırılardan korunmak için kullanıcılara Microsoft’un yayınladığı son güncellemeleri yüklemelerini öneriyor. Güncel Windows sistemlerinde kötü amaçlı bu yazılıma karşı koruma sağlanacağı belirtiliyor. Lucifer yazılımının kripto para madenciliğinin yanı sıra kullanıcıların kişisel verilerine de erişim sağladığı tespit edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum