Yatırım yapmaya başla!

Windows 7’de Ortaya Çıkan Yeni Güvenlik Açığı Microsoft’u Alarma Geçirdi

Microsoft’un artık eski işletim sistemi Windows 7’de tepki toplayan bir güvenlik açığı ortaya çıktı.
Windows 7’de Ortaya Çıkan Yeni Güvenlik Açığı Microsoft’u Alarma Geçirdi

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarının büyük bölümünün kullandığı işletim sistemi olan Windows, geçtiğimiz yıllardan bu yana pek çok farklı sürüm ile adından söz ettirdi. Bu sürümlerden bazıları beklenen ilgiyi görmez iken bazıları ise en çok kullanılan işletim sistemi olmayı başardı. Şirket son olarak Windows 10’u piyasaya sürdü ve halen yeni güncellemeler ile özellikler eklemeye devam ediyor.

Buna rağmen araştırmalar geçtiğimiz yılların işletim sistemi olan Windows 7’yi kullanan hatırı sayılır bir kitle olduğunu gösteriyor. Yazılım devi kullanıcılarına sürekli Windows 10’a geçiş yapmaları yönünde uyarılarda bulunuyor. Diğer yandan ise Windows 7 için güvenlik güncelleştirmeleri yayınlamaya devam ediyor. Yayınlanan son güncelleme sonrası yeni bir açık ortaya çıktı ve Microsoft’un tepki görmesine neden oldu.

Öyle ki yayınlanan güncellemenin başta Windows 7 olmak üzere başka sürümleri de etkilediği gelen bilgiler arasında. İşletim sistemine verilen destek 2020’nin Ocak ayında kesilecek ve bazı kullanıcılar Windows 7’den vazgeçmek istemiyor.

Windows 7’de Yeni Açık

Windows 7’de Yeni Açık

Yazılım devi geçtiğimiz günlerde Windows 7 için yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Ancak yayınlanan güncellemede bazı açıkların olduğu belirtiliyor. Sürümün genişletilmiş güvenlik paketleri katı kurallara sahip ve işletim sisteminde ücret, versiyon kontrolü gibi özellikler yer alıyor. Güncelleme Windows 7 ve Windows 7 Enterprise yazılımlarına yönelik olarak yayınlandı. Yayınlanan güncelleme kullanıcıların bilgisayarları üzerinde denetim yapmasını sağlıyor. Bu denetimde ise bir güvenlik açığı ortaya çıktı.

Windows 7 kullanıcılardan ESU lisans numarası talep ediyor. Bu numara alınmaz ise işletim sistemi açılmıyor. Bazı kullanıcıların ise hazırladıkları yazılım ile bu aşamayı geçebildikleri ortaya çıktı. Daha önceki güncellemeler sonrası da benzer sorunlar ile gündeme gelen Microsoft, yine lisanslı işletim sistemi kullanan kişilerin tepkisini çekti.

Halihazırda oluşturulan yazılımlar ile korsanlar herhangi bir lisans ücreti ödemeden güvenlik güncelleştirmelerinden yararlanabiliyor. Hatta bu güncelleştirmenin daha eski sürümler olan Windows XP ve Vista gibi sürümlerde de kullanılabildiği gelen bilgiler arasında. Yapılan araştırmalar güvenlik açığının Windows 7 Home, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Basic, ve Windows 7 Starter gibi sürümleri kapsadığını gösteriyor.

Windows 7 Güncelleştirmeleri Ücretli Oluyor

Windows 7 Güncelleştirmeleri Ücretli Oluyor

Yazılım devi Microsoft, Windows 7’ye vermekte olduğu güncelleştirme desteğini 14 Ocak 2020 itibariyle keseceğini duyurmuştu. Bu tarihten sonra Windows 7’nin saldırılara ve güvenlik risklerine karşı korumasız hale geleceği biliniyor. Buna rağmen pek çok kullanıcı eskiyen işletim sisteminden vazgeçmek istemiyor. Güncelleme almak isteyen kişiler 2023 yılına kadar bu hizmeti Microsoft’tan ücretli olarak alabilecek.

Windows 7 Extented Security (ESU) adı ile yayınlanan güncelleme programından herkes faydalanamıyor. Bu güncelleme için küçük ya da orta ölçekli bir işletme olmak gerekiyor. Microsoft ile toplu lisans anlaşması bulunan şirketlerin de Windows 7 için güncelleme alacağı belirtiliyor.

ESU hizmetini 3 yıl boyunca almak için 200 dolar ödeme yapılması gerekiyor. Bu rakamın tek bir lisans için olduğunu hatırlatalım. Çok sayıda bilgisayara sahip işletmeler için ortaya yüksek bir maliyet çıkıyor. Kullanıcı tarafında Windows 7’ye olan ilginin ne yönde değişeceği ise merak konusu.

Korsanların oluşturduğu üçüncü parti yazılımlar ile tüketicinin bu lisansları almaması ihtimal dahilinde. Böyle bir durum şüphesiz Microsoft’u da zarara uğratacaktır. Diğer yandan Windows 10 yeni güncellemeler kazanmaya devam ediyor ve Microsoft kullanıcılarının bu sürüme geçmelerini istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum