Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Windows 10’un Yeni Güncellemesi Masaüstündeki Her Şeyi Kalıcı Olarak Siliyor

Microsoft’un Windows 10 için yayınladığı son güncelleme ciddi bir hata ile gündeme geldi.
Windows 10’un Yeni Güncellemesi Masaüstündeki Her Şeyi Kalıcı Olarak Siliyor
HABER GİRİŞ

Masaüstü kullanıcıları için geliştirilen ve dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 10, belirli zaman aralıkları ile güncellemeler alıyor. İşletim sistemi ilk olarak 2015’in Temmuz ayında kullanıcıların beğenisine sunuldu. O dönemden bu yana Windows 10 sayısız güncelleme aldı ve yeni özelliklere kavuştu. Yayınlanan güncellemeler çoğu zaman kullanıcıları mağdur eden sorunlar ile gündeme geldi. Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10 geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme aldı.

KB4532693 kodu ile yayınlanan güncelleştirme bu sefer pek çok kullanıcının tepkisini çeken bir sorun ile adından söz ettiriyor. Yeni güncelleştirmeyi alan pek çok kişi Microsoft bünyesindeki forumlarda masaüstündeki dosyaların silindiğini ifade ediyor. Yazılım devi gelen geri bildirimler sonrası sorunu kabul ediyor ve çözüm arayışında.

Windows 10 Masaüstü Dosyalarını Siliyor

Windows 10 Masaüstü Dosyalarını Siliyor

KB4532693 kodlu güncelleme geçtiğimiz günlerde Windows Update aracılığı ile kullanıcıların beğenisine sunuldu. Microsoft’un geçmişte yayınladığı pek çok güncelleme sonrası sorun ve hatalar ile gündeme geldiği biliniyor. Yayınlanan son güncelleme ile masaüstünde bulunan tüm dosyaları silen bir hata ile gündeme geldi. Kullanıcılar Microsoft’un resmi forumlarında masaüstünde bulunan tüm dosyaların kalıcı olarak silindiğini belirtiyor. Silinen dosyaları geri getirmenin bir yolu ise henüz bulunmuyor.

Microsoft ise yaşanan durumla ilgili kontrolleri başlattığını açıkladı. Sorun güncellemeyi her yükleyen kişide görülmüyor. Verileri silinen kişiler ise dosyalarını kurtaramadığını belirtiyor ve Microsoft’a ateş püskürüyor. Hatanın sebebi ise işletim sistemindeki profillerin hatalı yönetiminden kaynaklanıyor.

GCM Yatırım Banner

Güncelleme kullanıcıların oluşturduğu profilleri yeniden adlandırıyor ve ayrı bir yere taşıyor. Bu nedenle masaüstünde bulunan tüm dosyalar siliniyor. Bazı kişilerin bir şekilde dosyaları geri yüklemeyi başardığı belirtiliyor. Ancak pek çok kişi silinen dosyaları kurtaramıyor.

Microsoft forumlarında kimi kullanıcılar ise bilgisayarındaki tüm dosyaların silindiğini belirtiyor. Yani yeni format atılmış ve sıfırlanmış bir bilgisayara dönüşüyor. Son güncellemede ortaya çıkan hatanın şu ana kadar ne kadar Windows 10 kullanıcısı etkilediği bilinmiyor. Şirketin önümüzdeki günlerde hatayı düzelten yeni bir güncelleme yayınlaması bekleniyor. Uzmanlar güncellemeyi henüz son güncellemeyi yüklemeyen kullanıcılar için güncelleme ayarlarını bir süreliğine kapatmalarını öneriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.