Yatırım yapmaya başla!

Masaüstü İşletim Sistemleri Arasında Windows 10 Liderliği Ele Geçirdi

Microsoft’un son olarak geliştirdiği işletim sistemi Windows 10, çıkışından 4 yıl sonra en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi olmayı başardı.
Masaüstü İşletim Sistemleri Arasında Windows 10 Liderliği Ele Geçirdi

Microsoft bilindiği üzere 2015 yılında yeni işletim sistemi Windows 10’u kullanıma sunmuştu. Daha öncesinde geliştirmiş olduğu Windows 8’in tam bir hayal kırıklığı olmasının ardından kısa süre içerisinde geliştirdiği yeni işletim sistemi dünya geneline hızla yayılmaya başladı. Ancak yakın geçmişe kadar gelen veriler, halen Windows 7’nin en çok kullanılan işletim sistemi olduğunu gösteriyordu.

Ancak son raporlar ibrenin Windows 10 lehine değiştiğini gösteriyor. Çıkışından 4 yıl geçmesiyle beraber Microsoft’un agresif politikaları sonuç verdi. Masaüstü işletim sistemleri arasında en çok kullanılan sürüm Windows 10 olduğu açıklandı.

Windows 10 Hızla Büyümeye Devam Ediyor

Windows 10 Hızla Büyümeye Devam Ediyor

Kullanıcı tarafından son derece olumlu geri dönüşler alan Microsoft, Windows 10’un yerine yeni bir işletim sistemi çıkarmak yerine mevcut sistemi güncellemeler ile geliştirmeye devam ediyor. Ölçüm şirketlerinden gelen raporlar da bu başarıyı doğrular nitelikte. Windows 7’nin kullanım oranını geride bırakan Windows 10, bugün itibari ile toplamda 700 milyon kullanıcıya sahip durumda.

Bu verilere oyun konsolu Xbox One’ın kullanıcı sayıları da dahil. Masaüstü tarafa geçtiğimizde Windows 10’un yüzde 39.22 gibi bir oran ile liderliği elinde tuttuğu görülüyor. Windows 7’nin kullanım oranı ise yüzde 36.9’a gerilemiş durumda.

Microsoft’un amiral gemisi işletim sistemi olan Windows 10 sonrası yeni bir işletim sistemi geliştirmesi beklenmiyor. Hatta önümüzdeki yıldan itibaren Windows 7’yi güncel olarak kullanmak isteyen kullanıcılardan para talep edecek olan Microsoft, bu işletim sistemine vermiş olduğu desteği kesmiş olacak. Bu gelişmeyle beraber Windows 10’un çok daha yaygın hale gelmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum