Yatırım yapmaya başla!

Windows 10’a Geçiş Yapan Kullanıcı Sayısında Artış Yaşanıyor

Microsoft’un Windows 7’ye verdiği desteği kesmesi ile beraber kullanıcılar Windows 10’a geçiş yapmaya başladı.
Windows 10’a Geçiş Yapan Kullanıcı Sayısında Artış Yaşanıyor

Masaüstü işletim sistemleri arasında en yüksek pazar payına sahip olan Windows, milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Geçmiş yıllardan bu yana çok sayıda Windows sürümü kullanıma sunuldu. Bu sürümlerden Windows XP ve Windows 7 gibi sistemler kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Bugün itibariyle en güncel işletim sistemi olarak Windows 10 kullanılıyor ve Microsoft tarafından yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Yazılım devi 14 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Windows 7’ye vermiş olduğu yazılım desteğini kesti.

Bu tarihten itibaren eski işletim sistemi herhangi bir güvenlik güncellemesi almayacak ve dolayısıyla siber tehditlere açık hale gelecek. Kurumsal Windows 7 lisansına sahip olan kullanıcılar ise ücret ödeyerek 2023 yılına kadar güncelleme alabilecek. Resmi olarak işletim sistemine verilen desteğin kesilmesi ile beraber Windows 10’un kullanım oranının arttığı görülüyor. Ancak uzmanlar yine de geçişin yeterli seviyede olmadığının altını çiziyor.

Windows 10’a Geçiş Hızlandı

Windows 10’a Geçiş Hızlandı

NetMarketShare araştırması Windows 10’a olan geçiş oranına dair bir rapor hazırladı. Araştırma sadece internet bağlantısı olan bilgisayarları kapsıyor. Aralık 2019 itibarıyla yüzde 29,57 olan Windows 7 kullanım oranı bugün itibarıyla yüzde 25,6’ya kadar geriledi. Windows 10 tarafında ise yüzde 53,36 olan pazar payının yüzde 57,08’e kadar çıktığı görülüyor. Uzmanlar yine de Windows 10’un pazar payının halen istenilen seviyede olmadığının altını çiziyor.

Windows 10 şu an için dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olarak öne çıkıyor. Windows 7 ise yüzde 25,66 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada Windows 8.1 yüzde 3.38 pazar payına sahip. Apple’ın işletim sistemi olan macOS X 110.14 ise yüzde 3.12 ile dördüncü sırada yer alıyor. Uzmanlar özellikle Windows 7’ye verilen güncelleme desteğinin kesilmesi ile beraber Windows 10’un kullanım oranının artmasına kesin gözüyle bakıyor.

Bununla beraber bugüne kadar Windows 10’un pazar payının çok daha üst seviyelerde olması gerektiğinin altı çiziliyor. Microsoft, Windows 10’un neden bekleyen atağı yapamadığına dair araştırmalarına devam ediyor. 2015 yılından bu yana kullanılan işletim sisteminin yeni özellikler barındıran güncellemeler almaya devam etmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum