Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Windows 10 için Denetim Masası Dönemi Sona Erebilir

Microsoft’un önümüzdeki günlerde Windows 10’daki Denetim Masası’nı kaldırabileceği iddia edildi.
Windows 10 için Denetim Masası Dönemi Sona Erebilir
HABER GİRİŞ

Yazılım devi Microsoft, dünya genelinde milyonlarca kişiye Windows işletim sistemi ile ulaşıyor. Şirket son olarak 2015 yılında Windows 10’u piyasaya sürdü ve o günden bu yana sürekli güncellemeye devam ediyor. İşletim sisteminin geride bıraktığı 5 yıl içerisinde büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz. Microsoft geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve Windows 10 için bir süre yeni güncelleme sunmayacağını duyurdu.

Şirket koronavirüs nedeniyle geçici bir süre sadece güvenlik güncellemeleri yayınlayacak. Ancak bir yandan da orta ve uzun vadede gelecek yeni özelliklerin planlaması yapılıyor. Windows ekosisteminde kullanıcıların kontrol mekanizmasını sağladıkları başlıca alan olarak Denetim Masası yer alıyor.

Yapılan pek çok ayarlamaya ve değişikliğe bu panel üzerinden erişmek mümkün. Windows 10 ile oluşturulan Ayarlar menüsü de bu yönde bir deneyim sunuyor. Ancak bir yandan da bazı özelliklere Denetim Masası üzerinden ulaşılıyor. İddiaya göre şirket önümüzdeki süreçte Denetim Masası’nın fişini çekebilir.

Denetim Masası Kalkabilir

Denetim Masası Kalkabilir

Microsoft’un son dönemde yayınladığı güncellemelere bakıldığında belirli aralıklar ile Denetim Masası’nın yükünü azalttığı görülüyor. Bazı özellikler Ayarlar uygulamasına taşındı ve kullanıcıların burayı kullanmaları teşvik edildi. Windows 10 Insider Build 19587 sürümünde yapılan incelemede ise Denetim Masası’nın tamamen ortadan kaldırılması söz konusu olabilir. Twitter’dan bir araştırmacı Windows 10’da Denetim Masası’nın gizleneceğine yönelik işaretlere rastladı.

GCM Yatırım Banner

Microsoft işletim sistemini her geçen gün daha modern bir arayüze kavuşturmak istiyor. Bu çerçevede eskiden bu yana kullanılan Denetim Masası’nı ortadan kaldırmayı planlıyor. Bu panelin kaldırılması ile beraber pek çok bölümün Ayarlar menüsüne taşınması sağlanacak. Şirket kullanıcı dostu ve modern bir arayüz ile bu hizmeti vermek istiyor. Yazılım devi bu değişikliği yaparken aceleci davranmak istemiyor.

Kullanıcı Tepkisi Düşünülüyor

Kullanıcı Tepkisi Düşünülüyor

Şirketin işi ağırdan almasının sebebi ise kullanıcılardan gelen tepkiyi en aza indirmek. Denetim Masası Windows’un ilk sürümlerinden bu yana kullanılıyor ve yapılacak bu değişiklik şüphesiz tepki çekecektir. Değişikliğin Windows 10  20H1 ya da 20H2 güncellemesinde yapılması planlanıyor.

Yapılacak olan bu değişiklik ile Ayarlar menüsünde önemli yeniliklerin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde bu durum büyük tepki çekebilir. Bilindiği üzere Microsoft, Windows 8 ile Başlat Menüsü’nü kaldırmış ve kullanıcıların büyük tepkisini toplamıştı. Sonrasında şirket geri adım atmıs ve Windows 10 ile Başlat Menüsü’nü yeni yüzüyle geri getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.