Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Winamp Efsanesinin Tasarımı NFT Olarak Satışa Çıkıyor

Bir zamanların en çok kullanılan müzik uygulamalarından Winamp, orjinal tasarımı ile NFT dünyasına giriyor. Ayrıntılar haberde…
Winamp Efsanesinin Tasarımı NFT Olarak Satışa Çıkıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçmiş yıllarda dünyanın en çok kullanılan başlıca müzik uygulamalarından biri olan Winamp, yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Yapılan açıklama ile medya oynatıcısı, 1997 yılında yaratılmış orijinal tasarımını NFT olarak satışa sunuyor.

Winamp, NFT’yi 16 Mayıs ve 22 Mayıs tarihleri ​​arasında en büyük pazaryeri olan OpenSea aracılığıyla açık artırmaya çıkaracak.

Orijinal görünüme sahip 20 sanat eserinin NFT’leri ayrı olarak satışa sunulacak. Satıştan sağlanan gelirler, Belçika’daki kar amacı gütmeyen Winamp Vakfı’na aktarılacak.

Şirket sanatçılardan 15 Nisan’a kadar olan Winamp tabanlı çalışmalarını göndermelerini istiyor. NFT satışından elde edilen gelirlerin yüzde 20’si söz konusu sanatçılara verilecek.

Winamp, NFT dünyasına giriyor

Sanatçılar ayrıca sahip oldukları kopyaların sonraki satışlarından yüzde 10 komisyon alacak. NFT’leri alan kişiler, görüntüleme, kopyalama ve çoğaltma hakkına sahip olmakla beraber, telif hakkının sahibi olamayacak.

Winamp’ın iş geliştirme başkanı Thierry Ascarez, orijinal kaplamanın veya türevlerinden birinin bir görüntüsüne bağlı bir blok zinciri tokeni alacağını söyledi. Müzik oynatıcı, 1999 yılında AOL tarafından satın alınmıştı. Şirket uzun yıllar süren kötü gidişatın ardından, 2014 yılında çevrimiçi radyo şirketi Radionomy’ye satılmıştı.

Benzer bir hamle geçtiğimiz günlerde eşler arası dosya paylaşım platformu LimeWire tarafından gelmişti. Şirket kapatıldıktan 12 yıl sonra yeniden faaliyete geçti ve NFT pazarına gireceğini duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%